Усі лікарні Запоріжжя повністю перейшли на є-лікарняні

Прес-служба МОЗ повідомляє, що з червня по середину листопада Фондом соціального страхування України було прийнято на оплату понад півмільйона електронних аркушів непрацездатності на загальну суму, що перевищує 1 млрд грн. У Запорізькій області за цей час є-лікарняні оформили 39,8 тис. осіб на суму понад 75 млн грн, передає «Медінфо».

Перехід на електронні лікарняні листи (або є-лікарняні) в Україні розпочався з 4 червня 2021 року. Пацієнтам видавали як електронні, так і паперові лікарняні, залежно від технічних можливостей та медзакладу. З 1 жовтня усі 29 закладів охорони здоров’я міста Запоріжжя повністю перейшли на електронні лікарняні.

Щоб дізнатися день оплати за є-лікарняним, важливо знати точну дату подання роботодавцем заяви-розрахунку. Уточнити цю інформацію можна у відділенні Фонду соціального страхування, зателефонувавши за телефоном гарячої лінії: +38 (061) 280-51-72.

Електронний листок непрацездатності, як і паперовий лікарняний, є підставою для:

  • звільнення з роботи;
  • оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності;
  • одержання допомоги від Фонду соцстраху.

Як оформити є-лікарняний

Процедура формування електронного листка непрацездатності є досить простою. Після огляду пацієнта сімейний лікар у Нelsi pro формує медичний висновок з діагнозом хвороби та підтверджує його своїм електронним підписом. Як тільки дані щодо е-медичного висновку потраплять до системи, пацієнт отримує смс-повідомлення з номером медичного висновку. Якщо особа визнається непрацездатною, е-лікарняний автоматично надходить до електронного реєстру Пенсійного фонду України.

– У Пенсійному фонді медичний висновок опрацьовується, встановлюється особа у реєстрі загальнообов’язкового соціального страхування та формується електронний лист непрацездатності. Якщо людини немає у реєстрі, е-лікарня не оформляється, – уточнила заступник директора з експертизи тимчасової непрацездатності Запорізького центру первинної медико-санітарної допомоги №1 Тамара Лисенко.

На її думку, електронні листки непрацездатності зручніші для пацієнтів, ніж паперові лікарняні. Наприклад, зараз для продовження лікарняного не потрібно ходити на прийом до лікаря, не потрібно його забирати з лікарні та відносити до роботодавця. Коли термін лікарняного спливе, пацієнту не обов’язково приходити до свого сімейного лікаря, можна повідомити про одужання по телефону. І вже наступного дня людина може повертатись на роботу.

– Якщо вам потрібен лікарняний, на прийом до сімейного лікаря потрібно взяти паспорт та ідентифікаційний код. Приходити кожні три дні до лікарні, щоби продовжити лікарняний, вже не потрібно. Лікар одразу на основі скарг пацієнта визначає, на який термін видати лікарняний, максимум це може бути 30 днів, – каже Тамара Лисенко.

Як і раніше, перші 5 днів лікарняного оплачує роботодавець. З першого дня, коли оформляється медичний висновок, роботодавці бачать у кабінеті страхувальника у реєстрі електронних послуг Пенсійного фонду, що працівник отримав е-лікарняний.

– Пацієнт може бачити свій медичний висновок у порталі «Дія» та на сайті Пенсійного фонду у розділі «Електронні послуги». Він також має кабінет «Мої листи непрацездатності». Але якщо він хоче бачити не лише медичні висновки, а й сформований електронний лист, потрібно у Пенсійному фонді оформити електронний ключ до свого електронного кабінету, – уточнила Тамара Лисенко.

Грошей на є-лікарняні не вистачає

Як повідомляють у Фонді соціального страхування України, на сьогодні є затримки у фінансуванні матеріального забезпечення лікарняних та декретних. Пов’язано це зі зростанням кількості лікарняних листів, які передаються до Фонду на оплату, а також зменшенням уже протягом кількох років відсотка частки ЄСВ (єдиний соціальний внесок), який спрямовується до бюджету.

За підсумками восьми місяців 2021 року Фонд соціального страхування України ухвалив на фінансування листки непрацездатності на суму понад 9,9 мільярда гривень – це майже на 62% більше, ніж за аналогічний період 2020 року.

У листопаді потреба у витратах на лікарняні та страхові виплати перевищила надходження на 2,7 млрд грн.

Автор: Кирилл Мартынов

Зараз обговорюють

Читайте також