Чат-бот для запоріжців: дізнайтесь рівень радіації та якість повітря
У мешканців Запоріжжя та області з’явилася нова можливість: тепер легко дізнатися про рівень радіації та якість повітря. Це легко зробити: потрібно лише мати встановлений месенджер Telegram на своєму смартфоні та скористатися новим чат-ботом Radiation and Smog Alarm.
Для початку використання необхідно перейти за посиланням (див. вище) або в пошуковому рядку ввести точну назву бота. Далі натиснути кнопку «Підписатися на станцію». Відразу після цього чат-бот починає шукати найближчу до вашого розташування станцію, що має спеціальні вимірювальні датчики. За умови, що якась із станцій зафіксує підвищений рівень радіації або погіршення якості повітря протягом десяти хвилин, мешканця Запоріжжя буде одразу проінформовано про це.
Таку корисну розробку створив Олексій Трелевський. Він розповідає, що, для зручності та більш детального розуміння небезпеки для користувачів, розподілив забруднювачі на 4 групи шкідливих речовин:
- пил;
- гази;
- токсичні гази (формальдегіди, граничні сполуки та інші);
- радіаційний фон.
Мешканці міста бачать на екрані чат-бота прямокутник із чотирма секціями, в яких позначено рівень радіації та якість повітря Запоріжжя. У прямокутника завжди позначена найбільша категорія забруднювача відповідної групи.
На Запоріжжі працює програма «Чисте повітря для України» під керівництвом Жавжарової Тетяни. Координатор розповідає, що у місті такими спеціальними вимірювальними датчиками обладнано понад 40 станцій. Вони розташовані по всьому місту, у кожному районі. І навіть якщо так вийшло, що на обраній користувачем станції немає датчика, то чат-бот підтягне інформацію щодо інших станцій. Так, вони можуть бути трохи далі місця, де знаходиться людина, проте ця інформація все одно буде доречною.
«Норми радіаційної безпеки України» надають такі допустимі показники радіаційного фону для населення:
- 22 мк3в/год – нормальний рівень, вплив якого ми щодня відчуваємо;
- до 0,4 мк3в/год – нормальний фон;
- від 0,4 до 1,2 – мк3в/год – підвищена радіація;
- більше 1,2 мк3в/год – небезпечний радіаційний фон.
Якщо чат-бот проінформував про небезпеку, необхідно заспокоїтися, включити місцеві ЗМІ та дотримуватися інструкцій. Швидше потрапити в укриття, щоб іонізуюче випромінювання було якнайменше: підвал з цегляним або бетонним покриттям послаблює випромінювання в 40-100 разів. Сподіваємось, що це нам не знадобиться, проте краще бути підготовленим.