Хто наживається на харчуванні пацієнтів запорізьких лікарень
За перші 6 місяців 2023-го року лікарні Запоріжжя витратили на харчування пацієнтів майже 19 мільйонів гривень. Бюджетні кошти пішли на закупку не лише картоплі та макаронів. У списку витрат — купівля яловичини, курятини, сосисок, молочних продуктів, овочів та фруктів. Саме такий набір продуктів фігурує в угодах закупівель, які укладались через систему Prozorro. Як годують у лікарнях насправді — знають усі, хто потрапляв туди хоча б раз. Чому те, що є на папері, не збігається з тим, що є насправді? З цим питанням спробували розібратися журналісти видання «Форпост». Згідно з їх журналістським розслідуванням, головними постачальниками продуктів у запорізькі лікарні є всього десяток компаній. Більшість з них так чи інакше пов’язані з колишніми місцевими чинушами та медиками.
Зміст:
Меню, яке передбачає МОЗ
При складанні меню лікарні керуються Наказом МОЗ №931. У ньому чітко написано, що пацієнт загального відділення щодня має отримувати 50 г яловичини чи ковбаси, 70 г птиці та риби, склянку молока, сир, сметану, яйце, 200 г свіжих фруктів та 600 г овочів у гарнірах та салатах.
Ще більш калорійним має бути раціон жінок у пологовому будинку. Окрім того, щоденно породіллям мають видаватись дієтичні надбавки, які містять 200 мкг йоду та 600 мкг фолієвої кислоти.
Найцікавіше, що згідно з офіційною документацією, не дотримуються рекомендацій МОЗ лише у пологовому будинку №9. У першому півріччі у них немає жодного тендеру на закупівлю м’яса, яєць, вершкового масла, молока. Усі інші лікарні купляють усе потрібне і в потрібній кількості.
Куди ж діваються продукти — лишається гадати. Хоча, у листопаді 2022 року працівники Держаудитслужби у Запорізькій області провели фінансово-господарський аудит у КНП «Міська лікарня №3». В результаті перевірки було виявлені розтрати у 2,6 000 000 гривень. При чому серед обвинувачень — порушення вимог Закону України «Про публічні закупівлі» та незаконне списання харчових продуктів.
Рука руку миє
Як стало відомо, єдиним постачальником продуктів харчування лікарні №3 є Ірина Капітоненко. У першому півріччі вона продала цьому медзакладу продуктів майже на 850 тисяч гривень. Ще на 250 000 — міській лікарні №10. Капітоненко Ірина Миколаївна — засновник низки СТ, у тому числі — Запорізького районного споживчого товариства. Керівник останнього — Олексій Чухрай, колишній голова Запорізької районної державної адміністрації, депутат обласної ради від Партії регіонів.
На 1,7 мільйона державних коштів за пів року 2023-го збагатилася ФОП Світлана Калугіна. Вона поставляла харчі дитячій лікарні №5 та міській лікарні №7. Вона тісно пов’язана зі Споживчим товариством «Подвір’я», співвласницею якого є дочка Олексія Чухрая — Світлана Шаповалова. А директором цієї фірми — Ірина Бондаренко, бізнес-партнерка дружини регіонала та колишнього губернатора Запорізької області Олександра Пеклушенко.
Майже 1,6 мільйона гривень на постачанні продуктів пологовому будинку №3 та міській лікарні №2 заробило у перші 6 місяців цього року ТОВ «Комплекс таун». Його засновник — Олександр Самойленко. Деякий час він очолював ТОВ «Акватранс системи», що належить Віталію Воскресенському та Олександру Давиденко. Їм також належить низка фірм, які під час керуванням департаментом освіти Раїсою Чухрай — дружиною Олексія Чухрая — активно вигравали тендери на організацію харчування у дитячих закладах Запоріжжя.
1,2 мільйона гривень додалось до статків Марії Дружкової — підприємниці, яка забезпечувала продуктами міські лікарні №1 і №7, дитячу лікарню №5, пологові будинки №4 і №9. Повна тезка цієї людини працює заступником головного бухгалтера Запорізького районного споживчого товариства. Нагадаємо, що їм керує Олексій Чухрай.
Сімейні клани
У значній кількості тендерів на постачання продуктів міським лікарням засвітилась сім’я Бойко. За пів року голові подружжя Анатолію, колишньому керівнику психіатричних закладів, вдалося укласти угод на більше півмільйона гривень, його дружині Олександрі — на майже 2,8 000 000 гривень. Донька Оксана заробила 750 тисяч гривень, її чоловік Павло Удовиченко — 100 тисяч гривень.
Журналісти «Форпосту» також виявили причетність до постачання продуктів у медзаклади Зінаїду та Петра Соловей. Вони колись балотувались у міскраду від партій «Сильна Україна» та «Укроп». Вони вважають, що все озвучене — лише крапля в морі. У кишені колишніх депутатів та медиків течуть значно більші суми бюджетних коштів. А в цей час хворі сидять на пісних супах та зліплених макаронах.