У народі атопічний дерматит називають екземою. Однак це хронічне, тривало поточне захворювання лише один з різновидів екзем. Воно призводить до запалення, роздратування, почервоніння, розтріскування та лущення ділянок шкіри. У хворих виділяються періоди загострень та ремісії. Спробуймо розібратися, чим небезпечний атопічний дерматит у дорослих і дітей, як він виникає, і чим його лікувати.
Зміст:
Зміст:
Точна причина атопічного дерматиту поки що невідома. Однак більшість учених схильні припускати, що до розвитку хвороби призводить генетичний фактор. Як свідчить статистика, батьки, які страждають на екзему, у 80% випадків передають її своїм дітям. Про генетичну природу захворювання говорять і дослідження, які виявили у деяких людей з екземою мутацію гена, що відповідає за вироблення білка філагрина. Ця речовина допомагає нашому організму підтримувати здоровий захисний бар’єр епідермісу. Без достатньої кількості філагрина шкіра втрачає природну вологу, стає сухою, відкриває ворота для проникнення інфекцій.
Важливу роль відіграють:
Провокують розвиток патології:
Поява типових симптомів атопічного дерматиту у новонароджених та дітей перших років життя бувають пов’язані з:
Найчастіше атопічний дерматит з’являється у немовлят. На щастя, у багатьох дітей на період статевого дозрівання симптоми захворювання повністю зникають. Однак у ряді випадків періодичні загострення виникають і в підлітків, і в дорослих. Іноді хвороба вперше маніфестує у людей зрілого віку.
У зоні ризику діти та дорослі, у яких у сімейному анамнезі є хворі на атопічний дерматит, астму, сінну лихоманку.
Один із перших та основних симптомів хвороби — свербіж. Як уже говорилося вище, порушення захисних функцій шкіри призводить до сухості, розтріскування, розвитку запалення. Останнє провокує набряклість та появу висипу. Набряклі тканини починають дратувати больові рецептори, що і викликає свербіж. Він може бути настільки сильним, що дитина або доросла людина розчісує тіло до появи висипки та подальших прозорих чи кров’янистих виділень, утворення струпів.
Місця запалень на білій шкірі, як правило, набувають рожево-червоного відтінку. У негрів і смаглявих людей — фіолетовий, сірий або коричневий. На темній шкірі темна висипка мало помітна, тому у таких людей або дітей хворобу часто виявляють не відразу.
Подразнення можуть з’явитися в будь-якому місці, проте місце розташування та зовнішній вигляд висипу має закономірний зв’язок із віком.
Висип у новонароджених і дітей до року може бути мокрим, сухим і лускатим. З’являється він найчастіше на щічках, голові, животі чи різних ділянках обличчя. Іноді – у зоні підгузків. Пухирці, що утворюються, лопаються, з них виділяється рідина. Дитина стає неспокійною, часто плаче, свербить, треться об постільну білизну або різні предмети. Через постійний дискомфорт — метушиться і погано спить.
Основні місця появи екзем — згини ліктів і колін, щиколотки, зап’ястя, шия, складки між сідницями, зона між ногами. Висип свербить і лущитися. Згодом він змінює відтінок і потовщується. На потовщеній шкірі з’являються вузли, плями, вкриті лусочками чи кіркою.
Приблизно 2-3% дорослих людей страждають на атопічний дерматит.
Головними проявами стають:
Постійна сверблячка підвищує рівень стресу, погіршує сон, викликає дратівливість та інші психоемоційні розлади. До всього у хворого часто виникає «порочне коло»: свербіж → розчісування → ще більший свербіж → зниження імунних функцій шкіри → ще більше пошкодження шкірного бар’єра.
У всіх хворих, незалежно від віку, спостерігаються періоди загострення та подальшого зникнення симптоматики. Самі періоди ремісії іноді тривають роки.
До ускладнень екземи відносять:
На сьогодні ліків проти екземи немає. Лікування спрямоване на полегшення симптоматики та запобігання повторним загостренням.
При легкій формі:
Якщо цих методів недостатньо, можуть застосовуватися нестероїдні або кортикостероїдні препарати місцевої дії.
Не займайтеся самолікуванням. При появі сверблячки, яка не проходить протягом 3-4 днів, зверніться до сімейного лікаря. За підозри на екзему він дасть направлення до дерматолога.
Література:
Атопічний дерматит / К. Н. Суворова, А. А. Атоньєв, С. І. Довжанський, М. Ф. Писаренко; [Наук. ред. В. І. Сяно]. – Саратов: Вид-во Сарат. ун-ту, 1989. – 163 с.
Атопічний дерматит: навчальний посібник / М. В. Зорькіна, Г. А. Петрова, І. Л. Шлівко; Нижегородська державна медична академія. – Нижній Новгород: Вид-во НижГМА, 2017. – 43 с.
Атопічний дерматит/В. І. Альбанова, А. Н. Пампура. – 2-ге вид., перераб. та дод. – Москва: Геотар-Медіа, 2020. – 143 с.
Атопічний дерматит/Трофімова І. Б.; Журнал «Лікувальна справа». 2004. №3. Стор 9-16.