Артрит: міфи і реальність
12 жовтня — Всесвітній день боротьби з артритом. Його головна мета — підвищення обізнаності про це захворювання, його симптоми, вплив на життя. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), понад 350 мільйонів людей у світі страждають від якої-будь форми артриту. Незважаючи на настільки широке поширення, серед населення поширюється чимало міфів про цю хворобу.
Зміст:
Найпоширеніші ствердження, які вводять в оману
- Артрит — він і в Африці артрит. А ось і ні. Під цим терміном ховається понад 100 різних захворювань суглобів. Однак практично всі вони мають спільні симптоми — запалення суглобів, яке супроводжується болем.
- Артрит — проблема лише літніх людей. Це міф. На жаль, захворіти можуть люди різного віку, зокрема підлітки і навіть діти. Остеоартрит (найпоширеніша форма артриту) може початися у 20-30 років.
- Артрит супроводжує старіння. Так, захворювання пов’язане зі зносом суглобів, але воно не є неминучим наслідком старіння. Здоровий спосіб життя і профілактика істотно уповільнюють розвиток дегенеративних і запальних процесів.
- Хвороба невиліковна. У більшості випадків артрит є хронічним захворюванням, і його не можна повністю вилікувати. Однак сучасні методи тераії можуть поліпшити самопочуття і якість життя пацієнтів.
- Фізична активність посилює хворобу та погіршує стан суглобів. Так, робота хворого суглоба нерідко спричиняє дуже сильний біль, і людині всіляко хочеться обмежити рух. Однак виконання спеціальних вправ і підтримання фізичної активності у більшості пацієнтів зміцнює м’язи, підтримує гнучкість і зменшує біль. Тільки не перестарайтеся, і всі свої навантаження погоджуйте з реабілітологом.
- Артрит — це просто захворювання суглобів. На жаль, хвороба може вплинути на багато аспектів здоров’я. Наприклад, ревматоїдний артрит може призвести до остеопорозу, атеросклерозу, інфаркту міокарда, інфекційних захворювань органів дихання, сечостатевої системи, шкіри. Серед ускладнень — нейропатії, проблеми із зачаттям і виношуванням дитини.
- Хвороба передається у спадок. У спадок передається не саме захворювання, а збій імунної відповіді на дію різних агентів, через який згодом розвивається артрит. Імовірність успадкувати схильність до ревматоїдного артриту від батьків досить висока, але часто вона пов’язана з внутрішньосімейними звичками (харчування, малоактивний спосіб життя тощо).
Замість післямови
Артрит — це складне і багатостороннє захворювання, яке впливає на мільйони людей по всьому світу. Але з правильно підібраним лікуванням ви можете продовжувати насолоджуватися активним і здоровим способом життя. При появі болю в суглобах не відкладайте свій візит до лікаря на потім. Що раніше буде виявлено проблему, то простіше з нею впоратися. Знання і підтримка — це ваші найкращі союзники в боротьбі з артритом.