Негода забрала життя десятьох українців – як допомогти при переохолодженні
Як повідомив сьогодні очільник МВС Ігор Клименко, внаслідок негоди на Одещині, Миколаївщині, Харківщині та у Києві загинули 10 людей. У Запоріжжі з водяної пастки було врятовано 13-річного хлопця. Дуже багато людей, які попадали у снігові затори на трасі, знаходили у стані сильного переохолодження. Зниження температури, вітер, сніг та ожеледиця можуть нести загрозу здоров’ю та життю людини. У таку погоду лікарі радять прислуховуватися до свого організму та своєчасно реагувати на будь-яке погіршення самопочуття. Щоб зрозуміти, як допомогти у такій ситуації, треба правильно оцінити стан людини.
Зміст:
Ступені переохолодження
Медики розділяють 3 ступені переохолодження:
- I — у постраждалого з’являється «гусяча шкіра» та холодове тремтіння м’язів (озноб), лихоманка, слабкість з вираженою сонливістю.
- II — холодове тремтіння настільки сильне, що людині тяжко говорити, тіло холодне на дотик, сонливість поступово замінюється сплутаністю свідомості, втратою пам’яті.
- III — гіпотермія, при якій постраждалий перестає відчувати холод. При цьому людина може знепритомніти. Без своєчасної допомоги може бути зупинка дихання та роботи серця.
Алгоритм дій при переохолодженні
- Переконайтеся що вам, постраждалому та навколишнім не загрожує небезпека.
- Огляньте хворого, визначте наявність дихання та свідомості, для чого зверніться з запитанням: «Що з вами? Чуєте мене?».
- Викличте швидку допомогу.
- Якщо є така можливість, переведіть/перенесіть потерпілого в тепле приміщення, перевдягніть в сухий теплий одяг. Обов’язково зніміть мокрі чи вогкі речі. При цьому дійте обережно, щоб не ушкодити уражені ділянки.
- Людині при свідомості дайте випити якогось теплого напою.
- Розітріть тіло. Але дуже обережно. Без інтенсивного тертя, особливо оберігайте відморожені частини тіла. Накладіть на них чисту пов’язку та забезпечте нерухомість.
- При погіршенні самопочуття зв’яжіться з диспетчером швидкої ще раз.
Якщо людина не реагує:
- Покладіть одну руку на чоло, а другу під підборіддя. Обережно відведіть голову назад, щоб відкрити дихальні шляхи. Оцініть дихання.
- При наявності нормального дихання переведіть постраждалого у стабільне положення.
- Укутайте його ковдрою або термопокривалом.
- Не залишайте сам на сам, слідкуйте за станом і очікуйте швидку.
- Якщо дихання немає, перейдіть до непрямого масажу серця.
Алгоритм дій при непрямому масажі серця:
- Встаньте на коліна збоку постраждалого.
- Покладіть основу долоні на центр грудної клітини. Перевірте, щоб майбутні натиски не приходились на ребра.
- Накладіть поверх другу руку та з’єднайте пальці в замок.
- Станьте вертикально над грудною клітиною людини, тримайте руки прямо.
- Зробіть 30 натискань на грудину з частотою 100-120 натискань на хвилину. Глибина опущення грудини має становити не менше 5 та не більше 6 см.
- Закиньте голову постраждалого назад, підніміть підборіддя, щоб відкрились дихальні шляхи.
- Щільно затисніть ніс великим та вказівним пальцем. Підтримуйте підборіддя, але так, щоб рот був відкритий.
- Вдихніть, щільно обхопіть губи людини вашими губами.
- Видихніть у рот постраждалого, впевніться, що його грудна клітка піднялась і повітря попало в легені.
- Продовжуйте підтримувати підборіддя і розгинання голови, дочекайтесь опущення грудної клітини.
- Повторіть вдих та видих.
- Продовжуйте чергувати 30 компресійних натисків з 2 штучними вдихами та видихами. Слідкуйте, щоб на вентиляцію легень уходило не більше 10 сек.
Зверніть увагу! Штучне дихання без захисту можна робити лише людині, яку ви добре знаєте і впевнені в відсутності таких тяжких недуг, як СНІД, венеричні хвороби тощо. Якщо у вас не має такої впевненості та немає спеціальної маски-клапана, проводьте лише непрямий масаж серця без штучного дихання.