Азбуці Брайля – 200 років!
4 січня — Всесвітній день азбуки Брайля. Започаткований він був рішенням Генеральної Асамблеї ООН у грудні 2019 року. Дата була вибрана неспроста – у цей день народився винахідник шрифту для незрячих Луї Брайль.
Історія виникнення азбуки Брайля
Тактильний шрифт, який дозволяв передавати не лише літери та цифри, а й ноти, математичні або наукові символи, створив не вчений і не лікар, а звичайний підліток. В 3 роки він поранився шорним ножем та осліп на одне око. В 5 років втратив зір повністю.
Навчаючись у школах для незрячих дітей у Парижі, юний Брайль зрозумів, що чинніі методи письма для сліпих були надто неефективними та обмеженими. У підлітковому віці він почав працювати над вдосконаленням тактильного шрифту. За основу узяв кодову систему «нічного спілкування» Шарля Барб’є. Вона була створена на вимогу Наполеона Бонапарта і допомагала військовим мовчки обмінюватися інформацією у повній темряві без запалювання свічок. Кожний символ шрифту Барб’є кодувався 12 об’ємними точками.
Але код за допомогою 12 точок був занадто складний для звичайних незрячих людей, тому Луї Брайль вирішив зменшити кількість крапок до шести і розмістив їх у два стовпці. Перша опрацьована версія з’явилася у 1824 році, вона мала лише 12 символів. Пізніше вона була допрацьована та розширена. У 1892 році керівник Іллінойської школи для сліпих Френк Гейвен Гол винайшов друкарську машинку, яка мала 6 клавіш і друкувала текст шрифтом Брайля.
З того часу минуло багато років, з’явились принтери для тиснення, програми для автоматичного перекладу текстів з різних мов на систему для сліпих. Сьогодні є навіть програми, які можуть перетворити текст, написаний шрифтом Брайля, на мову. Азбука французького підлітка уже 200 років залишається одним з найефективніших методів написання для незрячих. Її використовують по всьому світу для освіти та комунікації серед сліпих та слабозорих людей.