Нове дослідження підкреслює користь дотиків для психічного та фізичного здоров’я

Чи можуть покращити психологічний і фізичний стан людини щирі обійми друга, що підбадьорює поплескування по плечу співробітника чи співчуття погладжування близького? Знайти відповіді на ці питання вирішили дослідники з Лабораторії соціального мозку Нідерландського інституту неврології та Університетської лікарні Ессена.

Дія дотику на дорослих

Для цього вони провели широкомасштабний аналіз досліджень, присвячених дії дотику. Індивідуальні дослідження часто зосереджуються лише на конкретних випадках і можуть суперечити одне одному. Об’єднання всіх цих досліджень разом для широкомасштабного аналізу дає більш чітку відповідь: так, дотик значно покращує як фізичне, так і психічне самопочуття, наприклад, шляхом зменшення болю, тривоги, депресії та стресу. Результати дослідження опубліковано в журналі Nature Human Behavior.

Але насправді ті, хто має проблеми з фізичним чи психічним здоров’ям (і тому найбільше потребують підтримки), отримують більше користі від дотику, ніж здорові дорослі. «Це особливо актуально, враховуючи, як часто не помічають дію дотику», — додає Пакхайзер, один з головних вчених, що брали участь у  досліджені.

«Ключове питання нашого дослідження — вивчити сотні окремих досліджень та визначити, який тип дотику працює найкраще. Що робити, якщо у вас немає друга чи партнера поруч, який обійняв вас? Допоміг би дотик незнайомця чи навіть робота?», – додає професор Кейзерс, директор лабораторії соціального мозку.

Цікаво, що людина, яка торкається вас, те, як вона торкається, і тривалість її дотику не впливає на дію. Тривалий масаж терапевта може бути таким же ефективним, як швидкі обійми друга. Але чим частіше пропонується сенсорне втручання, тим більший ефект. Таким чином, швидкі обійми могли б мати навіть більший ефект, ніж масаж, якщо їх пропонувати частіше.

До всього виявилося, що для покращення фізичного самопочуття можуть бути однаково ефективними й дотики ковдри, сенсорного робота чи інших предметів. Однак вони менш ефективні, ніж дотики людей. «Можливо, це свідчить про важливість емоційного компонента, пов’язаного з дотиком», — зазначає автор Фредерік Мішон.

Хоча науковців так само цікавив контакт людини з твариною, досліджень, які вивчають це питання, все ще бракує.

Дія дотику на дітей

Команда виявила, що дотики сприятливо діють і на новонароджених. Однак для них важливіше, хто справляє сенсорну дію: дитина отримує більше користі, якщо до неї торкаються батьки, а не медичні працівники. Зробити висновки про дію дотиків для більш дорослих дітей та підлітків завадила недостатня кількість досліджень на цю тему.

 

Автор: Ольга Михайлова

Зараз обговорюють

Читайте також