Навіть легка форма COVID-19 може спричинити довгострокові втрати когнітивних функцій
Втрата пам’яті та дефіцит уваги є частими скаргами людей, які перенесли важку форму COVID-19. Але дослідники з Університет Сан-Паулу (USP) у Бразилії виявили, що навіть через 18 місяців ці та інші когнітивні порушення спостерігалися і у тих людей, що перехворіли значно легше.
Дослідження опубліковано в журналі BMC Psychology . Автори пишуть, що отримані дані підкреслюють необхідність більш комплексної реабілітації для усунення тривалих когнітивних.
«Хоча ступінь втрати пам’яті, дефіциту уваги та уповільнення швидкості розумових процесів зростає пропорційно до тяжкості перенесеної хвороби, ті ж проблеми виникають і у незначної кількості людей – близько 100 у нашому дослідженні – які перенесли легку або помірну форму COVID-19», — сказав Антоніо де Падуа Серафим, головний досчлыдник та професор Інституту психології (IP-USP).
Відомо, що втрата пам’яті та дефіцит уваги зазвичай є наслідками інтенсивної терапії, яка супроводжувалася інтубацією під глибоким наркозом. Проте було виявлені випадки когнітивних порушень у пацієнтів, які не потребували інтенсивної терапії або навіть не були госпіталізовані. Ці факти свідчать про наявність нейрозапалення через COVID-19.
За словами Серафіма, є докази того, що SARS-CoV-2 здатен вражати центральну нервову систему, а також легені, нирки, серце та м’язи, але ступінь шкоди, яку він може спричинити, недостатньо вивчена. Чи є когнітивні порушення через COVID-19 постійними – наразі невідомо, вчені ще мають знайти відповідь на це питання. Але вони вважають, що за допомогою тренування мозку можливо покращити нейронні зв’язки і стимулювати загальні когнітивні здібності. У партнерстві з іншими дослідниками USP команда Падуа Серафім розробляє методи нейростимуляції та нейрофідбеку, які допоможуть покращити пам’ять та увагу людей, які перенесли COVID-19.