Що несуть пацієнтам нові зміни в Законі про трансплантацію
9 січня 2025 року Верховна Рада України ухвалила в другому читанні та в цілому законопроєкт №9558, який вносить зміни до Закону «Про застосування трансплантації анатомічних матеріалів людині».
Ключові положення законопроєкту:
- Заборона вилучення органів у військових та правоохоронців, які загинули під час виконання обов’язків.
- Заборона вилучення органів у цивільних осіб, що загинули внаслідок військових дій проти України.
- Заборона вилучення органів у недієздатних та невстановлених осіб, дітей, позбавлених батьківського піклування та дітей-сиріт
- Створення Національного трансплантологічного комітету. Орган зможе координувати діяльність трансплантологічних центрів та буде займатися розглядом справ, пов’язаних з появою несприятливих реакцій при пересадці. Все це має сприяти підвищенню якості надання медичної допомоги на місцях.
- Введення статусу «екстреної трансплантації», який буде встановлюватися медичним консиліумом. Він дозволить людині, яка перебуває у критичному стані та потребує трансплантації, отримати пріоритет у черзі на донорські органи.
- Запровадження трансплантації за принципом «доміно» — проведення пересадки від донора реципієнту за одну процедуру та можливість передати орган третій особі, якщо він не підходить пацієнту, який стоїть в черзі першим. Такий підхід дозволить ефективніше розподіляти органи та скоротити час очікування пацієнтом трансплантації.
- Уточнення умов родинного прижиттєвого донорства і підтвердження добровільного бажання стати донором для одного з членів сім’ї.
Внесені правки багатообіцяльні, але фахівці не впевнені, чи готова українська система охорони здоров’я до таких змін, і чи не стануть нові положення полем для зловживань чи перешкод для розвитку галузі.
За офіційними даними, з 2019 року в Україні виконано понад 1,5 тисячі трансплантацій органів. Лише за минулий рік здійснено 516 пересадок органів та 404 трансплантації стовбурових клітин. Що принесуть ухвалені законодавчі зміни — покаже життя.