Які медичні обстеження допомагають виявити рак на ранніх стадіях
Рак на ранніх стадіях часто не викликає болю або явних симптомів, тому люди можуть навіть не здогадуватися про проблему, доки хвороба не перейде в більш небезпечну фазу. Проте якщо виявити онкологію вчасно, шанси на повне одужання можуть перевищувати 90% .
Щоб уникнути критичних ситуацій, необхідно знати, які профілактичні обстеження слід проходити регулярно та кому вони найбільші потрібні.
Зміст:
Кому особливо важливі періодичні перевірки
- Людям, у яких є випадки онкології в сім’ї (генетичний фактор).
- Тим, хто старший за 40 років (деякі типи раку розвиваються в цьому віці).
- Людям, які зловживають алкоголем та тютюнокурінням або мають велику вагу.
- Тим, хто працює на шкідливих роботах та контактує з канцерогенами.
- Жінкам та чоловікам, які мають хронічні захворювання, що супроводжуються запальними процесами (наприклад, гастрит, коліт, мастопатію).
Якщо ви належите до однієї з цих категорій, обов’язково проходьте профілактичні огляди хоча б раз на рік.
Методи скринінгу
Усі дорослі раз на 1-2 роки повинні проходити флюорографію або низькодозову КТ легень. Ці дослідження виявляють рак легенів, туберкульоз, інші патології грудної клітки.
Для ранньої діагностики доброякісних чи злоякісних новоутворень жінкам після 40 років – раз на 1-2 роки, а при підвищеному ризику – щороку показана мамографія. Молодші жінки замість мамографії проходять УЗД молочних залоз.
Виявити передракові стани та рак шийки матки допомагає цитологічний мазок (ПАП-тест) та тест на ВПЛ. Їх рекомендують робити жінкам від 21 до 65 років хоча б раз на 3-5 років.
Люди після 45 років – кожні 5-10 років, а при наявності в родині раку кишківника – раніше мають здавати аналіз на приховану кров у калі або проходити колоноскопію.
Усім, хто має захворювання печінки, жовтого міхура, підшлункової залози або проблеми з травленням раз на 1-2 роки показано УЗД органів черевної порожнини.
Для раннього виявлення меланоми (одного із найнебезпечніших видів раку) людям, які мають багато родимок або помітили їх зміну (збільшення, зміну кольору, нерівні краю), обов’язково потрібна періодична дерматоскопія.
Багато з цих досліджень може замінити профілактичне проходження КТ всього тіла. Воно допомагає виявити пухлини від 1 мм.
Що робити, якщо ви знаходитесь в групі ризику
- Не чекайте на симптоми – приділяйте час профілактиці!
- Ведіть здоровий спосіб життя – відмовтеся від вживання алкоголю та куріння, стежте за вагою, уникайте стресів.
- Прислухайтеся до свого тіла – будь-які незрозумілі симптоми (втома, біль, втрата ваги) мають стати приводом для обстеження.
4 лютого – Всесвітній день боротьби з раком. Це гарна нагода подбати про своє здоров’я. Пам’ятайте, що зайва година в соцмережах не врятує життя, а профілактична діагностика — може. Не відкладайте турботу про себе на завтра, зробіть обстеження найближчими днями. І нехай у вас все буде гаразд!
Як вчасно виявити стеатоз, читайте тут.