Корисні статті

Як швидко покращити самопочуття після перегріву

Спека може серйозно вплинути на самопочуття, викликати слабкість, запаморочення, нудоту чи навіть тепловий удар. Щоб зняти ці неприємні симптоми, відновити організм після перегріву та запобігти розвитку більш складних станів, треба діяти швидко та правильно.

7 простих кроків для відновлення організму після перегріву

  1. Негайно покиньте спекотне середовище. Зайдіть в приміщення з кондиціонером, добре провітрювану кімнату або хоча би в тінь. Уникайте прямих сонячних променів, оскільки вони можуть погіршити стан.
  2. Зніміть зайвий одяг. Дайте тілу «дихати» — легкий одяг або просто оголені плечі прискорять охолодження.
  3. Відновіть водний баланс. Пийте прохолодну (не крижану!) воду невеликими ковтками. Якщо є можливість, додайте до води дрібку солі та трохи лимонного соку — це допоможе відновити втрачені електроліти. Уникайте солодких напоїв чи алкоголю, які можуть посилити зневоднення.
  4. Охолодіть тіло любими доступними методами. Це може бути прохолодний душ, обтирання тіла вологою губкою чи прикладання рушника, замоченого у холодній воді, або металевих предметів до чола, шиї, зап’ясть чи пахв — зон, де кровоносні судини знаходяться близько до поверхні шкіри. Щоб уникнути шоку для організму, не використовуйте для охолодження крижану воду.
  5. Відпочиньте в горизонтальному положенні. Ляжте на спину, піднявши ноги трохи вище рівня голови (наприклад, поклавши їх на подушку). Це покращить зменшить запаморочення. Поки самопочуття не стабілізується уникайте різких рухів і фізичних навантажень.
  6. Вдихайте через ніс, а видихайте через рот — повільно. Це допомагає знизити частоту дихання, заспокоює нервову систему, стабілізує серцебиття й зменшує запаморочення.
  7. Поповніть запаси енергії. Перегрів може виснажити організм, тому після стабілізації стану з’їжте легкий перекус. Ідеально підійдуть горіхи, фрукти (банани, кавун, ягоди), які містять природні цукри та калій. Уникайте важкої їжі.

Якщо після виконання цих кроків самопочуття не покращиться, а нудота, сильне запаморочення, прискорене серцебиття, втрата свідомості посиляться, негайно зверніться до лікаря. Це може бути ознакою теплового удару, який вимагає професійної медичної допомоги.

Особливо вас насторожити має поява таких критичних симптомів, як:

  • температура тіла вище 39°C,
  • сплутаність свідомості,
  • сильний головний біль,
  • судоми.

Профілактика перегріву

Щоб уникнути повторного перегріву:

  • Носіть легкий, світлий одяг із натуральних тканин (бавовна, льон).
  • Регулярно пийте воду, навіть якщо не відчуваєте спраги.
  • Уникайте фізичних навантажень у пік спеки (з 11:00 до 16:00).
  • Використовуйте сонцезахисний крем і головні убори.

Якщо ви часто стикаєтеся з перегрівом, подумайте про зміну розпорядку дня влітку та уважніше ставтеся до сигналів організму. Дбайте про себе, і спека не завадить насолоджуватися літом!

Автор: Ольга Михайлова