Корисні статті

Чим шкодить нічне освітлення серцю та судинам

Нове масштабне дослідження, що було проведене вченими Інституту здоров’я та медичних досліджень Фліндерса (Австралія) разом із колегами з Великобританії та США, виявило зв’язок між яскравим нічним освітленням і підвищеним ризиком розвитку п’яти основних серцево-судинних захворювань: ішемічної хвороби серця, фібриляцій передсердь, недостності серцево-судинної системи, інфаркту та інсульту.

Деталі дослідження

У дослідженні прийняли участь 88 905 учасників,  56,9% з них — жінки. Середній вік — 62,4 роки. Вони в період із 2013 по 2016 роки впродовж тижня носили на зап’ясті датчики, які вимірювали рівень денного та нічного світла. Через деякий час вчені проаналізували медичні дані, які поступили в Національну службу охорони здоров’я з моменту початку експерименту до листопада 2022 року, та відстежили нові випадки серцево-судинних захворювань учасників.

Виявилося, що при порівнянні даних людей, які практично цілодобово (90–100% часу) перебували під впливом світла, і тих, хто проводив ночі у темряві (0—50% впливу світла), перші мали значно вищі ризики:

  • ішемічної хвороби серця — на 23–32%;
  • інфаркту міокарда — на 42–47%;
  • серцево-судинної недостатності — на 45–56%;
  • фібриляції передсердь — на 28–32%;
  • інсульту — на 28–30%.

Таке співвідношення залишалося навіть після врахування таких факторів, як вік, стать, етнічна приналежність, спосіб життя, соціально-економічний статус і генетична схильність.

До всього виявилося, що у жінок відзначається сильніший зв’язок між впливом нічного світла та розвитком серцевої недостатності й ішемічної хвороби серця. А ось молодші учасники частіше стикаються з фібриляцією передсердь та серцевою недостатністю. Ці дані вказують, що різним групам населення потрібні різні стратегії профілактики.

Автори припускають, що під дією світла вночі відбуваються:

  • метаболічні та судинні порушення;
  • тромбоемболічні явища;
  • стійке підвищення артеріального тиску, яке може пошкодити ендотелій судин і спровокувати гіпертрофію міокарда.

Профілактика серцево-судинних порушень

Як спати без шкоди для здоров’я

Як прості зміни в побуті допоможуть зберегти здоров’я

У перелік загальних рекомендацій по збереженню здоров’я та запобігання ускладнень від порушення циркадних ритмів входить:

  1. Зменшення світла в спальні. Щоб блокувати вуличне освітлення, використовуйте щільні штори або жалюзі.
  2. Уникання гаджетів та телевізора перед сном. Синє світло екранів шкодить не менше, ніж біле.
  3. Вибір м’якого освітлення. Увечері використовуйте лампи з теплим світлом і низькою яскравістю.
  4. Дотримання режиму сну. Щоб забезпечити стабільність біологічних ритмів, лягайте спати в один і той же час.

Дослідники вважають, що освітлення домівок, вулиць, лікарень має враховувати циркадні ритми людини. При плануванні забудов та облаштуванні міст можливо треба закладати зменшення яскравості вуличних ліхтарів або використання розумних систем. У світі, де ми все більше оточені штучним світлом, турбота про здоров’я серця може починатися з банального вимкнення лампи на ніч.

Автор: Ольга Михайлова