Корисні статті

Як запобігти перегріву дітей влітку

Літо несе дітям  канікули, ігри на свіжому повітрі, пляжний відпочинок та купання в відкритих водоймах.  Але перебування на сонці у цей час значно підвищує ризик перегріву.

Діти в спеку потребують пильної уваги

Дитячий організм працює зовсім не так, як організм дорослого — він дуже вразливий до дії високих температур. Справа у тому, що у малюків меньше розвинена система терморегуляції: вони потіють і віддають тепла значно менше, ніж виробляють під час активності.

До того ж, у перші роки життя дітт не завжди розуміють, що перегрілися, не завжди можуть самостійно піти в тінь, допомогти собі охолонути або повідомити про  погіршення стану.

І чим менша дитина, тим уважнішими до її стану в спеку мають бути оточуючі.

Основні ризики у спеку

Найчастіше причиною перегріву дітей стають:

  • Перебування в автомобілі. 10 хвилин знаходження в машині на сонці може збільшити температуру в салоні на 20+°C. Наприклад, при 29 °C на вулиці всередині авто може бути більше 40 °C, що загрожує розвитком органною недостатності. Залишати малечу у машині навіть із відкритим вікном категорично заборонено.
  • Фізична активність. Старші діти ризикують отримати тепловий удар під час спортивних тренувань, біганини або ігор.
  • Неправильний захист від сонця. Палатки чи накидки на коляску можуть погіршити вентиляцію та створити зону з підвищеною температурою навколишнього середовища.

Ознаки перегріву, які не можна ігнорувати

Как распознать признаки перегрева у детей

Як розпізнати тривожні симптоми та захистити малюків у спекотні дні

Дорослих мають насторожити;

  1. Пітливість, червоне обличчя, гаряча шкіра.
  2. Млявість, сонливість, дратівливість.
  3. Головний біль, нудота або навіть блювота.
  4. Прискорене дихання, слабкість, зменшення кількості сечі.

Перегрів у дітей до року може проявляти себе підвищенням температури до 40 градусів, сильним збудженням, яке з часом змінюється різкоє слабкістю, позіханням, холодним потом, нудотою, відрижкою, проносом, блювотою. Деколи до них приєднується посмикування м’язів обличчя та кінцівок.

Що робити, аби не довести до цього

Педіатри рекомендують низку заходів для безпеки дітей у спекотні дні:

  1. Гідратація. Навіть якщо дитина каже, що не хоче пити — пропонуйте їй воду кожні 20–30 хвилин. Краще невеликими ковтками. Уникайте солодких напоїв, які сприяють зневодненню.
  2. Віддавайте перевагу прохолодним приміщенням або місцям у тіні. Обирайте для прогулянок ранкові або вечірні години. Уникайте перебування на відкритому сонці з 11:00 до 16:00. У дворі або парку знайдіть тінь чи створіть її самі за допомогою легкого тенту або парасолі.
  3. Вибирайте легкий світлий одяг з натуральних тканин(бавовна, льон). Обов’язково — панамка або капелюшок, які закривають голову і вуха.
  4. Обмежуйте активність в спеку. Плануйте ігри та спорт на ранок чи вечір, коли не так спекотно.
  5. Періодично охолоджуйте тіло. Обтирайте дитину вологою серветкою, прикладайте прохолодний компрес до шиї або зап’ястя. Якщо є можливість, нехай маля періодично приймає душ, купається в басейні або в природній водоймі.
  6. Будьте обережні з колясками та автокріслами. Не закривайте їх пледом, щоб створити тінь, — це може створити «парник». Дитина повинна мати доступ до повітря і бути в полі зору.
  7. Ніколи не залишайте дитину в машині. Навіть на 5 хвилин. Навіть, якщо вікно прочинене. Це може призвести до дуже тяжких наслідків і навіть смерті.
  8. Навчайте дітей слухати і розуміти своє тіло. Поясніть, що коли хочеться пити, крутиться голова чи стає жарко — треба звернутись до дорослого.
  9. Слідкуйте за кольором сечі. Якщо вона темна — це ознака зневоднення.
  10. Завжди майте з собою пляшку води, вологі серветки, запасну футболку. Такі дрібниці можуть зберегти здоров’я.

Перегрів — це не просто неприємність. У важких випадках він може загрожувати життю. Регулярно перевіряйте стан дитини, особливо немовлят, реагуйте на перші ознаки погіршення самопочуття, і нехай літо принесе вам та вашим дітям лише радість!

Як швидко покращити самопочуття дорослих та дітей після перегріву — читайте тут.

 

 

Автор: Ольга Михайлова