31 травня — Всесвітній день без тютюну

Цей день був започаткований Всесвітньою організацією охорони здоров’я (ВООЗ) у 1987 році. Його мета — підвищити обізнаність про шкідливий вплив тютюну на здоров’я, підтримати політику контролю за споживанням тютюнових виробів, запобігти залученню нових курців.

А чи знаєте ви, що звичайна сигарета може містить не лише тютюн, а й до 600 різних домішок. При горінні вони утворюють до 7 000 хімічних сполук. Серед найшкідливіших для здоров’я:

  • Нікотин — основна речовина, що викликає залежність. Вона діє як стимулятор нервової системи, підвищуючи артеріальний тиск і частоту серцевих скорочень.
  • Смоли — складні суміші хімічних речовин (у тому числі — канцерогенних), що осідають у легенях та можуть викликати рак.
  • Окис вуглецю (CO) — токсичний газ, який зменшує здатність крові переносити кисень, що призводить до недостатнього забезпечення киснем органів і тканин.
  • Формальдегід — канцероген, який використовується в промисловості для консервації тканин і виробництва пластмас.
  • Ацетальдегід — канцероген, що впливає на центральну нервову систему.
  • Аміак — хімічна речовина, що посилює абсорбцію нікотину через дихальні шляхи.
  • Ціанід водню — надзвичайно токсичний газ, який в рідкому стані відомий нам як синильна кислота.
  • Бензопірен — потужний канцероген, що утворюється при неповному згорянні органічних матеріалів.
  • Полоній-210, свинець-210 — радіоактивні елементи, що мають канцерогенну дію.
  • Кадмій, свинець та ртуть — токсичні важкі метали, які накопичуються в організмі та викликають різні захворювання.

На жаль, за даними ВООЗ, щорічно від хвороб, пов’язаних з курінням, помирає понад 8 мільйонів людей. З них більше 7 мільйонів — активні курці, а близько 1,2 мільйона — люди, які не курять, але піддаються впливу тютюнового диму​. Серед померлих жертв пасивного куріння — 65 000 дітей на рік.

Саме тютюнопаління є причиною 70% випадків раку легень. Воно підвищую ризик розвитку серцевих захворювань і інсультів. Курці порівняно з некурцями у 2 рази частіше страждають на інфаркт міокарда. На них припадає 80% випадків хронічної обструктивної хвороби легень.

​Кинути палити — це одне з найважливіших рішень, яке може значно поліпшити ваше здоров’я та якість життя. Дослідження показують, що люди, які кидають палити до 40 років, живуть приблизно на 10 років довше, ніж ті, хто продовжує палити. Навіть ті, хто кидає палити в більш пізньому віці, можуть значно покращити свій стан.

Сумнівне задоволення чи здоров’я з довголіттям — вирішувати вам!

Автор: Ольга Михайлова

Зараз обговорюють

Читайте також