Подвійний удар по лейкозу: вчені знайшли нову тактику боротьби з дитячим раком
Вчені з кембридзького університету розробили новий підхід до лікування гострого лімфобластного лейкозу B-клітинного типу (B-ALL) — найпоширенішої форми раку у дітей. Новий метод має потенціал зменшити потребу в токсичній хімієтерапії й покращити шанси на одужання, особливо у старших пацієнтів. На сьогодні стандартне лікування B-ALL передбачає понад два роки хімієтерапії, що супроводжується серйозними побічними ускладненнями — від випадання волосся й нудоти до ураження серця та нервової системи.
Команда науковців на чолі з доктором Саймоном Річардсоном і професором Браяном Хантлі запропонувала комбінацію двох ліків: венетоклаксу та нового препарату інобродибу. Обидва препарати вже продемонстрували ефективність на клітинних лініях і в експериментах на мишах. Венетоклакс впливає на білок BCL2, запускаючи «самознищення» ракових клітин. Інобродиб, розроблений на базі кембридзького університету, блокує ген CREBBP, мутації якого пов’язані з розвитком і стійкістю до лікування при B-ALL. Ці препарати мають різні механізми пошкодження клітин, зокрема фероптоз, що викликає смерть клітини через пошкодження жирів, що містяться у мембранах.
У поєднанні один з одним ліки чинять подвійний удар по злоякісних новоутвореннях та дозволяють:
- Уникнути тривалої й важкої хімієтерапії.
- Отримати ефективну відповідь навіть за наявності стійких до лікування мутацій.
- Уникнути глибокого ураження імунної системи, як при CAR-T-терапії.
Доктор Річардсон підкреслює:
«Нам потрібні методи, які є м’якшими, ефективнішими й доступнішими для всіх вікових груп. Наша комбінація має потенціал стати саме такою».
Найближчим часом науковці планують перейти до клінічних випробувань на людях.