Екологічна катастрофа у Запоріжжі: хто труїть містян та чим викиди загрожують здоров’ю

Викиди, на які постійно жаліються запоріжці, несуть серйозну загрозу здоров’ю.

Запоріжжя – місто яке славиться козаками, Хортицею, найдовшим проспектом в Україні й …заводами. Історично склалось, що місто Запоріжжя є колискою індустріального осередку та екологічних проблем, від виробки металургії, машинобудування та металообробки, приладобудування. Містяни протягом довгих років виборювали своє право на «чисте повітря» та мали певні успіхи. Проте пришла війна, фокус уваги запоріжців перемикнувся на загальну проблему всіх українців, тож заводи пустились «у всі тяжкі».

«Місто засинає, просинаються заводи»

З початку літа 2022 запоріжців накриває незрозумілий за походженням серпанок, від якого люди буквально задихаються. Небо вдень та вночі має чорний та сірий колір від викидів заводів, а клуби диму почали плутати із наслідками прильотів. У соціальних мережах місцеві мешканці зауважують, що характерний сморід, здебільшого йоду та паленого пластику відчувається у нічний час.

«Йодом жесть воняє»

«Бііля ТЦ Аврора, воняє сильно паленою пластмасою, неможливо аж».

«через дивний запах з вулиці нічим дихати, прокинулася від алергічного нападу, років 10 не було такого сильного. Що відбувається в місті?!»

«Сморід в місті не припиняється, тільки можуть обіцяти, що проведуть рейд! Скільки можна це терпіти? Сил вже немає, від цього запаху, алергія який день!»

«Я розумію, що зараз війна тема номер один. Але ж нас просто труять вже який день. Росіяни закидають бомбами, а наші труять відходами з заводів. 2, 3 дні поспіль нестерпний сморід, хлор або йод, я не знаю, але жити неможливо»

«Що це, як не геноцид своїх же ? У нас ця проблема була завжди, але зараз це за межею. Те, що комусь Куртєв пригрозив – це смішно»

Що каже влада?

Ухилитися від скарг місцевих мешканців було б самогубством, тому влада Запоріжжя у лиці виконуючого обов’язки мера Анатолія Куртєва, пообіцяла розібратись у питанні та знайти винуватців. Перші під підозру потрапили – Завод напівпровідників, що у Заводському районі та Запорізький абразивний комбінат.

«Так шляхом візуального огляду з дрона було встановлено, що на території непрацюючого законсервованого заводу напівпровідників ведеться незаконна діяльність – ночами там спалюються певні речовини. Відповідне звернення до поліції та прокуратури вже готове. В руках правоохоронців воно буде в понеділок. Як ми й казали, труїти людей ми не дозволимо» –написав у своєму тг-каналі т.в.о мера.

Аби розібратись у питанні та притягнути до відповідальності причетних до забруднення повітря, міська влада звернулась до прокуратури із позовом на вищезгадані заводи, додавши до переліку, ТОВ «Прайм-Біо», яка виробляє паливні гранули з лігніну.

«На момент відвідування обладнання підприємства не працювало, тому ми й далі продовжили стежити за його діяльністю. Нещодавно адміністрація Шевченківського району отримала інформацію про те, що обладнання підприємства знову працює та забруднює атмосферу» – зазначив Куртєв

Протягом серпня-вересня місяця, пан Куртєв продовжує доповідати про нові випадки виявлення підприємств-забруднювачів, проте результату і досі немає, а тим часом мобільна лабораторія моніторингу довкілля продовжує фіксувати викиди в атмосферу.

Здебільшого серед активних хімічних речовин виявляється: фенол, сірководень та формальдегіди, що перевищують загальну норму у 1,5- 2 рази.

мониторинг воздуха запорожье

Що загрожує здоров’ю?

ГДК сірководню

Має кваліфікацію високонебезпечних речовин

Разова ГДК – 0,008 мг/м³, середньорічна ГДК – 0,02 мг/м³.

Джерела: промислові підприємства, каналізаційні споруди.

Сірководень – це безбарвний газ із запахом тухлих яєць. При перевищенні ГДК сірководню у людини з’являється запаморочення, головний біль, нудота, тахікардія та судоми. При тривалому впливі сірководню уражаються легені, порушується координація рухів, виникає втрата короткострокової пам’яті.

ГДК фенолу

Так само має клас високо небезпечних речовин

Разова ГДК – 0,01 мг/м³, середньодобова ГДК – 0,06 мг/м³, середньорічна ГДК – 0,003 мг/м³.

Джерела: промислові підприємства, спалювання відходів на сміттєвих полігонах та стихійних звалищах, лісові пожежі.

Фенол – це летюча речовина з різким запахом, що нагадує запах гуаші. Перевищення ГДК фенолу у повітрі викликає в людини запаморочення, блювоту та слабкість. При хронічному впливі фенол викликає швидку стомлюваність, безсоння, мігрень та нервові розлади.

ГДК формальдегіду

Високонебезпечна речовина, що має разова ГДК – 0,05 мг/м³, середньодобову ГДК – 0,01 мг/м³, середньорічну ГДК – 0,03 мг/м³.

Джерела: автомобільний транспорт, промислові підприємства.

Формальдегід – це безбарвний газ із різким неприємним запахом. Вдихання формальдегіду викликає слабкість, головний біль, бронхіт, набряк легень та горлянки. Тривалий вплив формальдегіду призводить до розвитку раку та генетичних змін.

«Не вірю»

Попри видимість роботи міської ради щодо пошуку винних у забрудненні повітря, активні громадські діячі Запоріжжя «гадають думку», чому виконком не звертає уваги на найбільше підприємство міста – «Запоріжсталь». Про це зауважив у своєму Facebook Микола Ралик.

николай ралик

Екологічна катастрофа у місті

Поки влада розбирається хто правий, а хто винен, запоріжці зібралися розв’язувати проблему не на регіональному, а на національному рівні, зареєструвавши відповідну петицію на сайті інтернет-представництва Президента України щодо екологічної катастрофи у Запоріжжі.

«У Запоріжжі отруєне повітря. Спека, і мешканці не можуть відкрити вікна, такого ще не було. Обличчя червоне, у всіх нежить, всі чхають, кашляють, як епідемія. Будь ласка врятуйте місто. Як не війна, то ми просто всі задихнемося. Це повна катастрофа нас заживо труять», – пише автор петиції.

За короткий термін часу, відповідне звернення набрало необхідну кількість голосів – 25 195.

А вчора, 21 вересня, Анатолій Куртєв у своєму офіційному телеграм-каналі зробив важливу заяву.

«Не дивлячись ні на що, ми підписали Меморандум про співпрацю у питаннях залучення громадськості до моніторингу стану атмосферного повітря у Запоріжжі. Вважаю, що це ще один наш маленький крок на великому шляху до врегулювання екологічної ситуації в місті».

Будемо сподіватись, що містяни виборють своє право на «чисте повітря», так само як зараз наші захисники виборюють право на існування країни у ворога.

Автор: Кирилл Мартынов

Зараз обговорюють

Читайте також