Грудне вигодовування: переваги для здоров’я малюка та матері
За ініціативи WABA, ВООЗ та ЮНІСЕФ, з 1 по 7 серпня в багатьох країнах світу, у тому числі – в Україні, відмічається Всесвітній тиждень підтримки грудного вигодовування. В рамках цієї події ми хочемо познайомити вас з декількома властивостями грудного молока — найкращого продукту харчування маленької дитини.
В 100 мл грудного молока міститься:
- 1-1,2 грама білка. Основні з них – казеїн і сироваткові білки — білки, які найкраще засвоює організм немовля.
- 3-5 грамів жиру. Саме він забезпечують близько 50% калорій, необхідних для життя та розвитку малечі.
- Близько 7 грамів вуглеводів. Основний з них — лактоза, яка сприяє розвитку корисної мікрофлори в кишечнику.
- Достатньо вітамінів і мінералів, у тому числі вітаміни A, D, E, K.
- Кальцій, залізо і цинк.
- Понад 100 різних імунних компонентів, які допомагають захистити немовлят від інфекцій. Сюди входять антитіла, лізоцим, лактоферин та інші біологічно активні молекули.
Склад та об’єм грудного молока змінюється залежно від потреб дитини: наприклад, у перші 2-4 дні після пологів за добу у матері виробляється близько 20-30 мл молозиво, але воно досить концентроване і такої кількості достатньо для задоволення потреби новонародженого. У перший місяць життя новонароджені діти зазвичай споживають близько 500-700 мл грудного молока на добу, потім відбувається поступове збільшення до 800-1000 мл. Після 6 місяців виділення починає зменшуватися. Наприкінці першого року воно складає десь 400-500 мл.
До того ж склад змінюється й протягом дня і в залежності від стадії лактації. Наприклад, молоко, яке витікає на початку годування, містить більше води і менше жирів, тоді як заднє молоко, яке витікає наприкінці, має більше жирів.
Діти, які знаходяться на грудному вигодовуванні, у подальшому житті мають менший ризик розвитку ожиріння, гастроентеритів, респіраторних інфекцій, діабету 2 типу, алергії та астми. Грудне вигодовування сприяє зміцненню емоційного зв’язку між матір’ю та дитиною, покращує емоційний та психологічний розвиток дитини. Діти, які роками отримували грудне молоко, мають вищі показники IQ, ніж ті, що харчувались штучними сумішами.
У жінки, яка годувала груддю, значно менший ризик розвитку раку грудей, раку яєчників та остеопорозу. Під час годування жінка щодоби спалює близько 500 калорій на день, це сприяє схудненню та більш швидкому поверненню до форми.
Всесвітній тиждень підтримки грудного вигодовування — це важлива подія, яка допомагає підвищити обізнаність про переваги грудного вигодовування та допомогти матерям у їхньому прагненні забезпечити найкращий старт для своїх дітей.