Епілепсія: 10 фактів, які вас здивують
Кожний другий вівторок лютого світова спільнота відзначає Міжнародний день боротьби з епілепсією — хронічним розладом мозкової діяльності, при якому періодично відбуваються короткочасні мимовільні судоми усього тіла або якоїсь його частини. Цей день створений для того, щоб нагадати про потребу підтримки та допомоги людям з епілепсією, і поширення інформації про хворобу серед громадськості.
Ми підготували вам 7 цікавих фактів про епілепсію:
- Існує понад 40 різних видів епілептичних приступів, кожен з яких має свої унікальні характеристики та симптоми.
- Епілепсія — одне з найпоширеніших неврологічних захворювань. На неї страждають понад 50 мільйонів людей по всьому світу. На початку 2018 р. в нашій країні було зареєстровано 52 482 хворих.
- Перші письмові свідоцтва про хворобу датуються 4000 р. до н.е.
- Причини цієї патології різноманітні — від ушкодження мозку в передпологовий або перинатальний період до пухлин, інфекцій, запалень мозку. У половині випадків точна причина появи епілептичних нападів залишається невідомою.
- Діагноз ставиться за наявністю двох непровокованих нападів, які відбувались з інтервалом не більше як 24 години один від одного.
- Діагноз знімається у тому випадку, коли людина упродовж останніх 10 років не має епілептичних нападів і хоча б 5 останніх років живе без протиепілептичних препаратів.
- На епілепсію страждало багато відомих артистів, вчених, літераторів та художників, у тому числі Ван Гог, Достоєвський, Ньютон, Байрон, Леонардо да Вінчі, Агата Крісті, Альфред Нобель, Юлій Цезар, Сократ. Деякі дослідники вказують на зв’язок між творчістю та епілепсією.
- Епілептичні припади також можуть виникати у тварин — собак та котів.
- У більшості випадків стан хворого можна контролювати за допомогою медикаментозної терапії. Але деколи не обійтись без хірургічних втручань.
- У 70% випадків лікарям вдається досягти повної ремісії. При цьому половина людей, які знаходяться у ремісії, зовсім перестають вживати ліки.
З 1 жовтня 2021 р. хворі на епілепсію, які лікуються амбулаторно, можуть отримувати ліки безоплатно або з незначною доплатою. Кошти за медикаменти аптекам повертає держава в рамках програми «Доступні ліки». Е-рецепт на препарати за програмою «Доступні ліки» виписує невролог або психіатр.