Як проходить «Велике будівництво» лікарень у Запорізькій області
Програма Президента насамперед відома українцям ремонтом доріг та мостів. Довгоочікувані оновлення в лікарнях сприймається як само собою зрозуміле.
Але мало хто знає, що це робиться не заради одного комфорту, але й для роботи нового медичного обладнання. У Запорізькій області продовжуються ремонти у 9-ти лікарнях. Здебільшого це приймальні відділення екстреної допомоги. «Медінфо» підбиває підсумки програми за два роки.
Зміст:
Запорізька обласна клінічна лікарня
Саме їй приділили найбільшу увагу у проекті. Почали із термомодернізації. У лікарні з’явилися вікна з енергозберігаючими склопакетами, утеплені фасад та покрівля. Паралельно проводили реконструкцію головного корпусу. Відкрили приймальне відділення, збудоване за європейськими стандартами. У ньому є бокс для ізоляції пацієнтів з окремим входом. У палатах – системи електропостачання та кисневого забезпечення, а кожне ліжко потрапляє під контроль відеокамер. Це допомагає лікарям стежити за станом хворих із ординаторської.
Збудували вертолітний майданчик для оперативного транспортування тих, хто потребує допомоги. «Для області та для лікарні вони були безплатними. Це перший крок на шляху до створення санавіації», – зазначив головний лікар Ігор Шишка під час відкриття відділення.
До фінансування частини будівництва в рамках проєкту держава залучила кошти Європейського інвестиційного банку. У 2020 році на оновлення витратили 10 млн. грн. з державного бюджету. У 2021 року 17,5 млн. грн. отримали з обласного. Наразі роботи продовжуються: у дворі облаштовують територію, встановлюють лавки, бруківку та ліхтарі.
Міська лікарня №9
За обласною клінічною приймальне відділення оновили й у міській лікарні №9. Роботи розпочали цього року, але через те, що установа й надалі приймала пацієнтів (у тому числі з COVID-19), ремонт затримався. Його кінець анонсували на грудень, але поки що мовчать. Площа реконструкції – 2 тисячі квадратних метрів. Відділення дозволить оперативно проводити діагностику на сучасному обладнанні (рентген, УЗД, лабораторні аналізи) та негайно розпочинати допомогу.
На офіційному сайті його називають «лікарнею у лікарні» через багатофункціональність. Також там повідомляють, що ремонт коштував 30 млн. грн: 11 млн. грн. дав державний бюджет, 19 млн. грн. – міський бюджет Запоріжжя.
Міська лікарня екстреної та швидкої медичної допомоги
Роботи стартували ще 2020 року. Тоді на першому поверсі хірургічного та травматологічного корпусів планували зробити сучасне приймальне відділення, як і у міській лікарні №9. Згідно з договором, ремонт мали закінчити до кінця листопада, а ввести в експлуатацію – до 31 грудня 2021 року. У перший рік реставрації влада дала 7,90 млн. грн. На другий рік виділили 10,8 млн. грн. За цей час змінили комунікації, відремонтували оглядові приміщення у приймально-діагностичному відділенні, процедурно-перев’язувальному, у реанімаційному залі тощо.
Багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування у Мелітополі
Там оновили інфекційне відділення. Причиною стали не лише його умови, а й те, що через них у лікарні неможливо було встановити сучасне обладнання. Ситуація змінилася після ремонту – 129 ліжок відділення забезпечили киснем. Крім того, у лікарні з’явилися апарати ШВЛ, цифровий рентген-апарат, інфузійні насоси, дефібрилятори, електрокардіографи та вакуумні аспіратори, а також два автомобілі швидкої допомоги та бактеріологічна лабораторія.
Реконструкцію розпочали у 2020 році за рахунок Європейського інвестиційного банку та співфінансування місцевого бюджету. В закладі утеплили фасад, дах та цоколь. Оновили системи водопостачання, опалення та вентиляції. Встановили пожежну сигналізацію. Роботи завершили у березні 2021 року. Судячи з тендеру, на ремонт витратили 49,7 млн. грн.
Токмацька багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування
У 2021 році на ремонт відділення виділили 5,1 млн. грн. У лікарні відреставрували зовнішні сходи акушерського відділення. До кінця року мають адаптувати приміщення під рентген-обладнання, а в інфекційному відділенні – реконструювати систему електропостачання. 883 тис. грн. виділили з бюджету Токмацької територіальної громади на придбання мед.обладнання. По завершенні робіт планували придбати рентген, відео-ендоскопічну систему та УЗД.
Бердянське територіальне медичне об’єднання
Лікарня є опорною у боротьбі з COVID-19. За прикладом інших тут відреставрували відділення. Оновили кабінети та закупили необхідне обладнання – 28 апаратів ШВЛ, рентген та ультразвукову систему. За інформацією МОЗ, час на обстеження одного пацієнта скоротився втричі. З державного бюджету витратили понад 5,3 млн. грн., з місцевого – понад 2,6 млн. грн.
Спеціалізована медико-санітарна частина в Енергодарі
Ще у квітні цього року голова Запорізької ОДА Олександр Старух розкритикував ремонт у приймальному відділенні. Він знайшов помилки і в логістиці приміщень, і в інклюзії, і в порядку виконання робіт, і на терміни виконання (закінчити мали у грудні минулого року). Через затримки у лікарні не могли встановити вже придбане обладнання. У липні повідомили про 99% виконаних робіт. Приміщення зробили безбар’єрним для людей з інвалідністю, оновили кабінети та встановили обладнання. Залишалося доробити кабінети для комп’ютерної томографії та рентгена.
14 грудня на сайті Prozorro адміністрація медустанови оголосила про тендер на капітальний ремонт приймально-діагностичного відділення. Роботи окреслили як завершальні. Вони мають закінчитись до 28 грудня.
У 2020 році на роботи дали 8,9 млн. грн. з міського бюджету, 3,8 млн. грн. за субвенцією та 5,8 млн. грн. у рамках президентської кампанії. 2021 року виділили ще 4,4 млн. грн.
Василівська центральна районна лікарня
Тут реконструювали приймальне відділення та ведуть роботи в дитячому – фарбують стіни, шпаклюють стелі, міняють двері у коридорах, встановлюють системи електроосвітлення та вентиляції. До кінця року мають закінчити. Ремонт у дитячому відділенні коштуватиме місцевому бюджету 1,73 млн. грн. Обладнання вже отримали, але в листопаді виявилося, що в проекті були деякі помилки. Дефекти усунуть, щоб відділення екстреної допомоги відповідало стандартам.
Пологівська багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування
Реконструювали приймальне відділення екстреної медичної допомоги. Відремонтували дах, підлогу, ліфти та ганок, мед. обладнання. Провели роботи у інфекційному відділенні. Біля лікарняних ліжок обладнали систему кисню.
На початку грудня на нараді в Запорізькій обласній держадміністрації начальник відділу забудови населених пунктів Управління містобудування та архітектури Наталія Кармазіна розповіла, що на об’єктах Великого будівництва необхідно усунути недоліки – бар’єри для інклюзії. Рішенням можуть бути знаки на парковках, встановлення підсвічування або облаштування поручнів. Прогрес «Великого будівництва» тішить, але хочеться вірити, що такі важливі деталі враховуватимуть у будь-яких проектах будівництва. Особливо лікарень.