Як захистити кишківник під час лікування антибіотиками
Лікування антибіотиками допомагає у боротьбі з бактеріальними інфекціями, але ці препарати можуть порушувати баланс мікрофлори кишківника, викликаючи дисбактеріоз, діарею, здуття чи інші проблеми. Щоб захистити кишківник під час і після курсу антибіотиків, можна поєднувати методи традиційної медицини, засновані на наукових доказах, і народні засоби, перевірені досвідом.
Зміст:
Методи традиційної медицини
Для підтримки мікробіому кишківника призначають прийом пробіотиків та пребіотиків. Пробіотики – це живі корисні бактерії (наприклад, Lactobacillus, Bifidobacterium), які допомагають відновити мікрофлору. Препарати типу «Лінекс», «Біфіформ», «Лактовіт» тощо призначають під час курсу антибіотиків та впродовж 2-4 тижнів після завершення лікування. Дослідження показують, що пробіотики знижують ризик антибіотик-асоційованої діареї.
Важливо: щоб антибіотик не знищив корисні бактерії, приймайте їх через 2-3 години після введення антибактеріальних ліків.
Пребіотики (наприклад, інулін, фруктоолігосахариди) — це «їжа» для корисних бактерій. Вона міститься в цикорії, бананах, цибулі або таких аптечних засобах як «Хілак Форте» чи добавках з інуліном.
Важливим також є дотримання дієти на основі легкозасвоюваних продуктів: рису, бананів, печених яблук, нежирного бульйону. Потрібно уникати цукру, жирної їжі, молочних продуктів (якщо є діарея), адже вони можуть погіршити стан кишківника.
Щоб уникнути зневоднення, особливо при діареї, обов’язково пийте достатньо води (2-3 л на день). Додатково можна використовувати регідратаційні розчини (наприклад, «Регідрон»).
Якщо антибіотик викликає сильний дискомфорт (діарею, біль), зверніться до лікаря. Іноді для профілактики кандидозу кишківника призначають протигрибкові засоби (наприклад, «Ністатин»).
Методи народної медицини
У разі, якщо у хворого немає гострої діареї, народна медицина рекомендує вживати щодня у їжу ферментовані продукти: кефір, натуральний йогурт, квашену капусту, моцарелу, напій, який утворюється в результаті зростання чайного гриба — вони містять природні пробіотики.
Гарну протизапальну та заспокійливу дію мають відвари ромашки, м’яти та звіробою. Для їх приготування 1 ст. л. трави залийте 200 мл окропу, настоюйте 15 хвилин. Для зменшення подразнення слизової кишківника пийте по 100 мл відвару 2-3 рази на день.
Натуральним пребіотиком вважається часник, який містить інулін. Для стимуляції росту корисних бактерій додавайте 1-2 зубчики свіжого часнику до їжі щодня (якщо немає гастриту чи виразки).
Обволікає слизову, захищає від подразнення та сприяє регулярному стільцю рисовий відвар та відвар насіння льону.