На які «воєнні потреби» лікарня Запоріжжя витрачає 3 мільйона гривень
9 міська лікарня Запоріжжя витрачає кошти на «військові потреби» у великих розмірах.
Протягом кількох тижнів у Запоріжжі вирують «пристрасті» та галас навколо декількох тем: гуманітарна допомога та медична система. Якщо за першою новиною ми можемо спостерігати як обивателі, то щодо другої, не проходимо повз та розбираємось у найгарячіших подіях. Одна з таких – медичні закупівлі запорізьких лікарень. Сьогодні у фокусі уваги – КП «Міська лікарня №9» та її майже трьохмільйонний тендер.
3 вересня в електронній системі публічних закупівель Prozorro, комунальне підприємство «Міська лікарня №9» Запорізької міської ради, оголосила тендер на закупівлю ряду фармацевтичної продукції, а саме: Paracetamol, Potassium chloride, Levofloxacin, Levofloxacin, Bupivacaine, Sodium Chloride, Tranexamic acid, Ceftriaxone. За ці препарати, комунальний заклад, готовий викласти з кишені цілих 2 964 851,55 гривень.
Щоб скоріше отримати бажані препарати, даний тендер, дев’ята міська лікарня проводить за системою швидких закупівель, по процедурі «Українська визвольна війна». Що це значить?
Урядова постанова від 28 лютого №169 дозволила проводити закупівлі товарів та послуг для забезпечення потреб сектору безпеки та оборони без застосування процедур, визначених Законами України «Про публічні закупівлі» та «Про оборонні закупівлі».
Тож незалежно від очікуваної вартості та виду послуги, закупівлі не додаються до річного плану закладу та проводяться без зайвої бюрократії, адже коли мова йде про воєнні потреби, зволікати не можна. Однак, як показує практика, така послуга «на руку» тим, хто хоче трошки заробити на війні та поставити подвійний цінник на звичайні товари.
Розберемося та проаналізуємо у яких лікарських засобах має потребу міська лікарня Запоріжжя:
- Paracetamol – анальгетики та антипіретики (середня вартість за ін’єкції – до 30 грн/фл.)
- Potassium chloride (калій хлорид) – засіб, що відновлює дефіцит калію в організмі (середня вартість за ін’єкції – до 40 грн/фл.)
- Levofloxacin – антибактеріальний засіб для системного застосування (середня вартість – 131,37 грн.)
- Bupivacaine – препарат для місцевої анестезії (середня вартість – до 558 грн.)
- Sodium Chloride (натрій хлорид) – для поповнення нестачі рідини в організмі та у комплексі заходів інтенсивної терапії (середня вартість – до 30 грн/розчин)
- Tranexamic acid – препарат для зменшення або профілактики кровотеч (середня вартість – до 250 грн/один.)
- Ceftriaxone – антибіотик (середня вартість – до 240 грн/по 1 г №10 у флак.)
*ціни на препарати вказані у середньому діапазоні, за вартістю запорізьких аптек.
Як ми бачимо ціни коливаються у середньому діапазоні, проте розрахувати скільки у теорії коштували б препарати, якщо би ми купували їх у звичайній аптеці – неможливо. Згідно з договором про предмет закупівлі, нам відомо, що комунальний заклад потребує 29 208 одиниць товару. Проте враховуючи, що позицій у переліку 8, у документації не вказано скільки найменувань відповідного товару запитує замовник. Ми про це можемо тільки здогадуватись.
А хто переможець?
У аукціоні брав участь тільки один учасник ТОВ «Медичний центр М.Т.К.», який запропонував аналогічну суму закупівлі, до останньої копійки – під розрахунок.
Через відсутність здорової конкуренції, того ж дня, 3 вересня, швидко було обрано переможця. До речі, згідно з аналізом публічних закупівель Clarity Project, «Міська лікарня №9» вже не вперше співпрацює з товариством«Медичний центр М.Т.К.». Так, з 2017 року було проведено 44 успішні угоди, три з яких за останній рік.
На фоні скандалу щодо реорганізації медичних закладів, запорізькі можновладці, активісти та волонтери, акцентують на тому, що міська влада, невиправдано спекулює на вартості медичних закупівель. Про це зауважив Віцепрезидент «Спілки Вірмен» Рудольф Акопян на своїй сторінці у Facebook.
Нагадаємо, під реорганізацію потрапили 10 міська лікарня, 5 дитяча лікарня та пологовий будинок №9. А також міські стомалогії.
Чим закінчиться медична історія по-запорізьки – покаже час та майбутня сесія виконкому. А ось чи буде післявоєнний звіт перед загалом, на тему шалених закупівель запорізьких медичних закладів – залишається питанням. Головне щоб не «зіграла» відома приказка – «Війна все пробачить».