Не пропустіть 10 сигналів тіла про збій гормонального фону

Гормони — «диригенти» фізіологічних процесів організму. Стрес, неправильне харчування, хвороби чи природні зміни (підлітковий вік, вагітність, менопауза) порушують баланс гормонів, і це відразу дає взнаки на самопочутті людини.

Щоб своєчасно розгледіти проблему, прислуховуйтесь до свого організму і ніколи не ігноруйте наступні симптоми:

  1. Постійна втома. Порушення рівня кортизолу (гормону стресу) та гормонів щитоподібної залози можуть виснажувати організм. У такому випадку людина спить достатньо, але не відновлює сили й все одно відчуває слабкість і млявість.
  2. Різкі зміни ваги. Схуднення чи набір маси тіла без змін активності чи раціоні може бути результатом надлишку кортизолу або інсуліну чи низького рівня тироксину в крові.
  3. Проблеми зі сном. Зазвичай заважають відпочинку та сну збій синтезу мелатоніну (гормону сну) чи високий кортизол.
  4. Перепади настрою. Дратівливість, тривога чи плаксивість без явних причин — результат коливання естрогену, прогестерону чи серотоніну.
  5. Проблеми зі шкірою. Акне, сухість чи надмірна жирність шкіри (особливо на обличчі) можуть свідчити про надлишок андрогенів (чоловічих гормонів) або низький естроген.
  6. Випадіння волосся або його поява там, де не треба (наприклад, на обличчі у жінок). На стан волосяних фолікулів впливають проблеми з тестостероном, естрогеном чи щитоподібною залозою.
  7. Зміни апетиту чи травлення. Відсутність апетиту, або, навпаки, постійне бажання з’їсти чогось смачного (особливо солодкого) дуже часто говорять про збій роботи інсуліну, грелину чи лептину (гормонів голоду й ситості).
  8. Біль у суглобах чи м’язах. Дуже багато людей не знає, що низький рівень естрогену чи надлишок кортизолу сприяють руйнуванню кісткової тканини, а це призводить до скутості чи болю без явних травм.
  9. Збої менструального циклу та проблеми з репродуктивним здоров’ям. Нерегулярність або відсутність менструації, болі та рясні виділення, зниження лібідо, проблеми з ерекцією та зачаттям — серйозний привід перевірити статеві гормони.
  10. Постійне відчуття холоду або жару. Такі симптоми свідчать про збої роботи щитоподібної залози або зміни рівня естрогенів.

Весною організм перебудовується після зими, і ці ознаки часто стають помітнішими. Те, що здається дрібницею, може бути результатом тимчасового гормонального дисбалансу (наприклад, через стрес) або гучним сигналом SOS про наявність таких тяжких станів як діабет, гіпотиреоз, синдром полікістозних яєчників (СПКЯ) тощо. Будьте уважні до себе. Раннє виявлення проблеми та своєчасне звернення до лікаря поверне гарне самопочуття та допоможе уникнути ускладнень.

 

Автор: Ольга Михайлова

Зараз обговорюють

Читайте також