Нова методика обстеження молочних залоз: без болю, страху й іонізуючого випромінювання

Впродовж десятиліть золотим стандартом візуалізації тканин молочної залози вважалась мамографія. Наразі для обстеження грудей також використовують ультразвук та МРТ. Однак ці методики мають чимало недоліків. Команда вчених Каліфорнійського технологічного інституту розробила безпечну, ефективну та безболісну альтернативу класичним методам — фотоакустичну комп’ютерну томографію, або PACT.

Це лазерно-звуковий сканер, який здатний створювати 3-D моделі грудей, на яких чітко видно внутрішні структури завбільшки чверть міліметра на глибині 4-х сантиметрів. При цьому PACT чудово виявляє зростання додаткових судин або зони гіпоксії тканин — характерні ознаки розвитку злоякісних утворень.

Сканер працює у зв’язці з програмним забезпеченням, що містить велику базу зображень нормальних та патологічних тканин молочної залози. Завдяки штучному інтелекту на розпізнавання пухлини йдуть лічені секунди. Під час проведення процедури пацієнтка не відчуває жодного болю чи дискомфорту від стиснення грудей, у неї не виникає ускладнень від дії випромінювання чи контрастних речовин.

Для підтвердження ефективності методики вчені провели дослідження, у якому взяли участь 39 пацієнтів онкоцентру City of Hope (США). PACT показав таку ж точність, як мамографія та МРТ, і навіть перевершив їх. Справа в тому, що технологія дуже часто знаходить зміни, які не видно людському оку.

«Ми можемо виявити амбієнтний ангіогенез — ознаку пухлинного зростання, значно ефективнішу за традиційні підходи», — пояснює професор Ліхонг Ван з Caltech.

У найближчому майбутньому команда Caltech планує розширити дослідження та залучити до нього більшу кількість пацієнтів. Також у планах вчених продовження роботи над удосконаленням методики та впровадження її у практику у багатьох країнах світу.

Автор: Ольга Михайлова

Зараз обговорюють

Читайте також