Нові технології допомогли «заговорити» жінці, яка була паралізована на протязі18 років
Учені з Каліфорнійського університету в Сан-Франциско розробили новий прилад — мозково-комп’ютерний інтерфейс (brain-computer-interface, BCI). Завдяки йому жінка, яка 18 років була повністю паралізована, змогла «заговорити» через анімовану картинку на екрані.
Пацієнткою стала 47-річна Енн. Вона 18 років тому перенесла інсульт у зоні стовбура мозку, і через це не могла ні рухатись, ні говорити, ні друкувати на комп’ютері. Єдиним способом спілкування для неї була технологія відстеження рухів, при її допомозі вона могла поглядом вибирати літери, складаючи їх у слова.
15 вчених під керівництвом професора Едварда Чанг зібрали пристрій. Він мав вигляд маленького прямокутника завтовшки паперового аркуша. В ньому містилось 253 електродів. Цей прилад імплантували на поверхню мозку, що відповідає за мовлення. Він перехоплював сигнали, які зазвичай керують м’язами при вимові слів.
Після операції Енн разом з командою фахівців вчили штучний інтелект виявляти ці сигнали й трансформувати їх у звуки. Щоб візуалізувати образ на екрані, створили аватар з голосом, що схожий на голос Енн. За основу був взятий голос с відеозапису, що робився до інсульту.
Вчені відмічають, що виразність та швидкість людського голосу сьогодні ще неможливо відновити. Але зроблений мовний нейропротез все ж дозволяє почути людей, які мають важкі паралічі голосового апарата та кінцівок. Енн має надію, що завдяки цієї технології зможе працювати консультантом.
У майбутньому вчені хочуть створити бездротову версію приладу, який можна імплантувати під череп. Такий протез зможе покращити життя людей, що втратили можливість говорити через інсульт, бічний аміотрофічний склероз (БАС) чи другі захворювання.