Наслідки високих рівнів сірководню та фенолу в атмосфері Запоріжжя
Впродовж 31 серпня та 1 вересня 2024 року працівниками Запорізького обласного ЦКПХ було взято 4 проби атмосферного повітря. Забір був зроблений на території житлової забудови на перетині вулиці Б. Хмельницького та Паркового бульвару, вул. Верхня та проспекту Металургів, а також за адресами Північне шосе, 10 та вул. Перемоги, 15.
У двох з цих проб атмосферного повітря були виявлені перевищення гранично допустимих концентрацій (ГДК) забруднюючих речовин. Так на вул. Перемоги, 15 та на перетині вул. Верхня й проспекту Металургів кількість сірководню перевищувала ГДК в 1,88 раза і складав 0,015 мг/м³. До того, за останньою адресою в 1 м³ повітря фіксувалось 0,89 мг пилу, що в 1,78 раза вище ГДК.
2 вересня перевищення ГДК сірководню знайдено в пробах повітря, взятих на вул. Південноукраїнська, 2. Кількість цієї речовини складала 0,011 мг/м³, що в 1,38 раза вище норми. Крім того, в зразках виявлено фенол у кількості 0,014 мг/м³, цей показник в 1,4 раза вище ГДК.
Фенол — токсична речовина, яка при вдиханні може викликати подразнення слизових оболонок, очей, дихальних шляхів, а також шкіри. Тривалий контакт з фенолом провокує серйозні ураження органів дихання, печінки, нирок та нервової системи, сприяє розвитку онкологічних захворювань, викликає головний біль, запаморочення, втому, а в разі високих концентрацій — втрату свідомості.
Не менш токсичним є і сірководень. Окрім подразнення очей, носа і горла, він здатен серйозно уражати дихальну систему та провокувати набряк легенів. Потрапляючи до організму людини сірководень блокує активність ферментів, які беруть участь у транспортуванні кисню в організмі. Це може призвести до гіпоксії (недостатнього надходження кисню до тканин), втрати свідомості, а у разі дуже високих концентрацій — навіть смерті.