З початку війни запорізькі волонтери під загрозою життя доставляють медикаменти на окуповані території
З першого дня війни у Запоріжжі функціонує волонтерський центр «Паляниця», який допомагає як військовим, так і цивільному населенню. У центрі діє 13 напрямів за різними потребами. «Медінфо» поспілкувалися з координаторкою медичного напряму Ксенією Босенко та дізналися, як налагоджений процес передачі гуманітарної допомоги у зону бойових дій і на тимчасово окуповані території.
-Як волонтерський центр почав займатися діяльністю з медичною направленістю, у які гарячі точки волонтери доставляють гуманітарну допомогу, зокрема ліки?
Наш волонтерський центр почав свою діяльність з першого дня війни, ми зібрали волонтерську групу і майже з самого початку з’явився медичний напрямок. Цей відділ працює, як з постачанням медпрепаратів на окуповані території для фізичних осіб, так і для медичних закладів.
Постачання медпрепаратів та медобладнання для лікарень Запоріжжя та пакування тактичних аптечок для бійців ЗСУ – основні напрями діяльності медичного відділу.
-На які тимчасово окуповані території та в «гарячі точки» вдається доставляти гуманітарну допомогу місцевим жителям?
Маріуполь, Токмак, Гуляйполе, Пологи. Також нам вдавалося зробити постачання до Херсону, Охтирки, Ботієве, Приморську, Бердянську і навіть за Василівкою – це Михайлівка, село Бурчак і навіть Мелітополь декілька разів.
-Чи займаються водії-волонтери, які доставляють допомогу, евакуацією людей з окупованих територій?
Що стосується окупованих територій, то з самого початку у нас був відділ евакуації, який займалися вивезенням людей з окупованих територій. Водії, які їхали за людьми та привозили туди необхідні медикаменти. Але зараз мало людей виїжджають, тому що їх просто не випускають.
-Розкажіть, як вашому волонтерському центру вдалося налаштувати логістичні процеси доставлення медикаментів?
Наразі ми отримуємо від людей, водіїв та від волонтерів з окупованих територій записки. Люди, які потребують допомоги пишуть на листочку список необхідних медикаментів, своє прізвище, номер телефону та адресу.
-Як їм вдається передавати такі записки волонтерам?
Частіше за все, це фото в якихось месенджерах, тобто є волонтер, який збирає там ці листівки, робить фото, передає мені в відділ, тут на складі медикаментів працює шість провізорів, вони сортують ліки за цими записками і вкладають її в пакет з медикаментами, потім приїздить волонтер або водій, який передає їх.
–Чи перешкоджають окупанти поставці допомоги?
Постачання відбувається по напрямках дуже складно, буває так що, вона залежить не тільки від відкритих коридорів та блокпостів. Є водії, які примусово перевалюють вантаж в якихось точках. Тобто в цього водія є можливість довести до Василівки, там на блокпості або в обумовленому місці вони перевалюють вантаж й далі їх везе інший транспорт. Тому, коли відбувається доставлення ми попереджуємо людей, хто саме буде видавати гуманітарну допомогу.
Наприклад, як у Токмаку обумовлено два місця, де можна отримати допомогу. Є допомога адресна, це саме ці листівки, які люди передають, а потім їх волонтери попереджають, куди прийти забрати. А є гуманітарний вантаж, це коли лікарі, які наразі не можуть працювати в медичних закладах, тому що їх вигнали та поставили проросійських керівників, вони домовляються, де вони будуть видавати таку допомогу і люди звертаються до них.
-Тобто на окупованих територіях здебільшого допомагають лікарі, які там залишилися? Чи є волонтерський штаб?
Волонтерський штаб є, але я не можу сказати, що це наша філія. Це теж волонтери, які мають можливість привезти допомогу і там роздавати.
-Як їм вдається на цих територіях займатися волонтерською діяльністю чи контролюють це окупанти?
Як сказати не контролює… Є важкі напрямки, де, наприклад ми знаємо, що будуть перевіряти вантаж. І частіше на постах, де стоять окупанти забирають ліки, які можуть бути придатні для бійців: знеболювальне, кровоспинне і т.п. Але ми такий етап вже проходили, тому тепер ми маскуємо ці ліки.
-Яким чином?
Ми видавлюємо їх в окремі коробки, коробки підписуємо, як «проносне для дітей до 6 років» і попереджуємо волонтерів, щоб вони були в курсі.
-На блокпостах окупантів взагалі велика кількість ліків відсортовується? Який відсоток доходить до точки призначання?
Наразі доходить все. Люди, які займаються видачею гуманітарних вантажів, показали себе за цей період надійною командою і вони видають це не тільки під фото звіт, але і вони заповнюють акти. Тому ми маємо контактний телефон особи, яка на місці отримала допомогу.
Буває, що вантажівки розвертають. У нас є водії, які по цей час знаходяться у полоні. Були волонтери, яких взяли в полон, але через два дні відпустили. Вони повернулися сюди та сказали, що знову готові допомагати людям.
-У лікарні на окуповані території є змога доставляти допомогу?
Так, доставляли в Приморськ, Пологи, Токмак і в Ботієве.
-У Мелітополі були випадки, коли волонтери доставляли медикаменти людям, а потім вони опинялися у продажу у місцевих аптеках. Чи траплялися такі ситуації у вашому волонтерському штабі?
Так, ми про таке чули, але у нас таких випадків не було. Тому, що на медпрепаратах, які ми передаємо зрізані штрихкоди, щоб не було можливості виставляти їх на продаж. Це навіть можуть бути таблетки розфасовані по зіп-пакетам.
-Наразі вам допомагають міжнародні організації з постачанням необхідних медикаментів?
Багато людей відзиваються на наші звернення. З першого дня ми отримували допомогу з різних країн, зокрема з Ізраїлю, Польщі. Греція допомогла нам спакувати наповнення аптечок для бійців (турнікети, кровоспинні препарати, знеболювальні). А наш швейний цех безпосередньо пошив аптечки. Також допомогла Швейцарія з препаратами для діабетиків.
-Чи контактуєте ви з лікарнями міста та дізнаєтесь, хто саме потребує допомоги?
Контактуємо з усіма лікарнями міста, які повідомляють про потреби. Також ми співпрацюємо з фондами, які надають велике обладнання, як, наприклад реанімобіль та хірургічний стіл. Навіть є фонди, які допомагають грошима і ми можемо закупити це в Україні в наших партнерів.