Секрети нюху, або Як жити з аносмією
Нюх — це здатність розрізняти пахучі речовини. А чи знаєте ви, що:
- Нюх — це перший з усіх органів чуття, який починає формуватися в утробі матері. Він повністю готовий до функціювання ще до нашого народження.
- Приблизно 80% того, що ми вважаємо смаком, насправді — почуття, які дає нам запах.
- Деякі аромати можуть викликати спогади або емоційні реакції, такі як радість, смуток або ностальгія.
- Нюхові рецептори знаходяться в навколишніх порожнинах черепа. Це унікальні клітини, які спеціалізуються на розпізнаванні різних запахів. У людини їх кількість досягає п’ять-шість мільйонів, але це ніщо в порівнянні з тваринним світом. Кролики мають 100 мільйонів, а собаки 220 мільйонів таких клітин.
- Нюхові рецептори поєднанні з мозком. Людський мозок, якій має площу розміром з поштову марку, може обробити приблизно 10 000 запахів.
- Кожний рецептор оновлюється раз у місяць.
- Нюх жінки сильніше чоловічого. Він посилюється в першій половині менструального циклу і досягає свого піка, коли жінка найбільш фертильна.
- Найсильніше нюх розвинен у підлітків. З віком він поступово слабшає. Найкраще ми відчуваємо запахи навесні, влітку та після фізичних вправ.
- У минулому нюх використовувався для виявлення їжі, ворогів або навіть партнерів для розмноження. Нюх допомагав виживати та спілкуватись з навколішним світом.
- Коли ви спите, ваш нюх вимикається. Ви можете відчути запахи лише після того, як прокинетеся.
За різними даними, 1-5% людей не відчувають запаху. Цей стан називається аносмією. Найчастіше патологію викликає інфекція, травмою або пухлина носа чи мозку. Вона також може бути симптомом різних захворювань: OVID-19, хвороби Альцгеймера та хвороби Паркінсона. Втрата нюху буває спровокована деякими ліками, курінням, впливом токсичних хімікатів.
Люди, які страждають на аносмію, можуть зіткнутися з багатьма труднощами. Наприклад, вони не відчують витік газу, лісові пожежі або зіпсовану їжу. Численні дослідження показують, що такі люди частіше страждають від депресії та тривоги.
Щороку 27 лютого відзначається День розповсюдження інформації про аносмію.