Вчені США створили маску, яка відстежує стан здоров’я людини
Професор медичної інженерії Вей Гао з Каліфорнійського технологічного інституту та його колеги розробили прототип розумної маски, яку можна використовувати для моніторингу стан людини при ряді респіраторних захворювань, у тому числі астми, ХОЗЛ (хронічного обструктивного захворювання легенів), коронавірусу тощо.
На відміну від інших розумних масок, які відстежують фізичні зміни (температуру, вологість повітря або швидкість дихання), ця може аналізувати вміст хімічних речовин в повітрі, що видихає людина. Наприклад, маска може контролювати рівень нітритів, хімічних речовин, яка вказують на запалення дихальних шляхів.
Щоб вибірково проаналізувати хімічні речовини або молекули в диханні людини, маска охолоджує повітря, що призводить до створення конденсату. Після чого рідина через сітку капілярів потрапляє до спеціальних датчиків. Отримані результати аналізу передаються по бездротовому зв’язку на персональний телефон, планшет або комп’ютер.
Для підтвердження ефективності пристрою команда розробників провела серію тестувань. Так було доказано точність вимірювання вмісту нітриту (дослідження проводилось у групі пацієнтів, хворих на ХОЗЛ), рівня алкоголю та сечовини в крові. Тобто маски можуть використовуватися не лише для перевірки стану людей, які мають проблеми з дихальними шляхами, а й для оцінки стапені сп’яніння, моніторингу стану нирок при лікуванні деяких хвороб сечової системи.
«Ці перші дослідження є доказом концепції», — каже Гао. «Ми хочемо розширити цю технологію, щоб включити різні маркери, пов’язані з різними станами здоров’я. Це основа для створення маски, яка функціонує як універсальна платформа загального моніторингу здоров’я».
Очікується, що такі пристрої будуть коштувати недорого. За оцінками Вей Гао, приблизна вартість матеріалів, яка йде на створення одного екземпляра, складає 1 долар.