Уколи інсуліну невдовзі можна буде замінити прийомом капсул
Інженери Технологічного інституту Джорджии розробили інноваційну капсулу, яка доставляє в кров ліки з білковими компонентами через кишківник. Раніше їх можна було вводити лише за допомогою ін’єкцій.
Наразі технологія апробована на інсуліні. В найближчий час її адаптують для введення семаглутиду та інших препаратів, які або руйнуються ферментами кишківника, або не проходять через його захисні бар’єри.
Як працює нова капсула
Новий пристрій створено командою під керівництвом професора Марка Праусніца. Сама капсула виготовлена з желатину, всередині є відсік з ліками та відділ, в якому в потрібний час (при попаданні в тонкий кишківника) відбувається взаємодія води з бікарбонатом натрію. Завдяки такій реакції виділяється велика кількість вуглекислого газу та збільшується тиск усередині камери. При досягненні критичної величини тиск розриває капсулу у слабкому місці та виштовхує ліки назовні. Сила струменю при цьому настільки сильна, що розмиває слизову та доносить ліків безпосередньо до епітелію кишки, де і відбувається всмоктування в кров. До того ж, висока швидкість частинок, що рухаються, при «вибуху» не дозволяє ферментам з’єднатися з білками і зруйнувати їх до потрапляння в кров.
У тестах на тваринах новостворена капсула знижувала рівень цукру в крові так само ефективно, як традиційні ін’єкції інсуліну.
«Це як маленька куля, яка доставляє ліки в тканини кишківника», — говорить професор Праусніц.
Поки що капсула проходить лабораторні тести: команда працює над покращенням рівня засвоєння ліків і тестує капсулу з іншими ін’єкційними препаратами, зокрема семаглутидом. Але вчені сподіваються, що незабаром такі капсули увійдуть до клінічної практики та зможуть змінити життя людей з діабетом, ожирінням або іншими хронічними хворобами, лікування яких потребують регулярних ін’єкцій.
Заміна уколів на таблетки зробить лікування більш комфортним, доступним та менш стресовим.