На Запоріжжі збільшилася популяція кліщів: як захистити себе від інфекцій
Як повідомляють різні джерела, на Мелітопольщині зросла популяція кліщів. Через їх укуси можуть передавати такі небезпечні захворювання як кліщовий енцефаліт, бореліоз (Хвороба Лайма), туляремія. Щоб захистити себе від несприятливих наслідків, необхідно дотримуватись кількох правил.
Зміст:
Заходи профілактики
Кліщі атаку пляжі, живуть у густій траві парків, полів, лісових зон. Пік їхньої активності припадає на весняно-літній сезон. Вони можуть нападати у будь-яку погоду та у будь-який час доби. Присмоктуються до шкіри протягом 15-20 хвилин, і якщо їм нічого не заважає, п’ють кров 10-12 днів. Ви можете принести їх у будинок на одязі, з букетом квітів, на шерсті домашніх улюбленців. Зазвичай побачити цю комаху можна тільки на 2-3 добу, коли в місці укусу з’являється набряклість, почервоніння, свербіж.
Щоб захистити себе від укусів, відвідуючи місця, де можуть бути кліщі:
- Використовуйте спеціальні засоби захисту — репеленти. Купувати їх краще в аптечній мережі. При нанесенні виконуйте інструкцію.
- Одягайте добре прилеглий світлий одяг з довгими рукавами. Не забувайте про головний убір.
- Під час прогулянки періодично оглядайте себе чи одне одного. Обов’язково повторіть огляд верхнього одягу після повернення додому.
- Перед тим, як запустити в приміщення домашню тварину, яка гуляла в траві, огляньте її шерсть і шкіру.
- Змініть верхній і нижній одяг, огляньте його, виперіть і випрасуйте.
- Огляньте все тіло, особливо уважно — ділянки з волосяним покривом.
При виявленні кліща його потрібно видалити.
Як правильно видалити кліща
Чим більше часу проходить після присмоктування, тим виднішим стає кліщ, але тим важче його видалити, і тим більша ймовірність зараження. Щоб видалити комаху, найкраще звернутися до травмпунктів. Якщо такої можливості немає, спробуйте захопити кліща пінцетом, петлею з тонкої нитки або пальцями, обгорнутими марлею. Витягуйте комаху неспішно, обережно, рухами, що розгойдують. Якщо хоботок залишився у шкірі, видаліть його за допомогою стерильної голки.
Після всього шкіру обробіть будь-яким засобом для дезінфекції. Кліща утилізуйте або помістіть у скляну ємність, що щільно закривається, і відвезіть до Запорізького обласного лабораторного центру МОЗ України, розташованого в м. Запоріжжі по вулиці Миру 1Б або Рекордна 25. Там фахівці визначать вид кліща та небезпеку, яку він несе.
Подальші дії
Якщо ви не здали кліща на дослідження, через 14 днів візьміть у сімейного лікаря направлення на аналіз крові, який виявляє кліщові інфекції. Протягом 30 днів після укусу будьте уважні до свого здоров’я.
Вас мають насторожити:
- головний та м’язовий біль;
- слабкість, млявість;
- нудота, блювота (навіть яка була один раз);
- підвищена температура тіла;
- свербіж шкіри;
- поява висипань;
- збільшення лімфатичних вузлів;
- кільцеподібні висипання (еритеми) у місті укусу.
При появі цих симптомів негайно проконсультуйтесь з лікарем! Бережіть себе та будьте здорові!