ВООЗ запускає план стримування тривожного поширення лихоманки Денге

Всесвітня організація охорони здоров’я оголосила сьогодні глобальний план боротьби з лихоманкою Денге та іншими хворобами, які переносяться комарами, оскільки через глобальні зміни клімату ці інфекції спалахують все частіше і частіше та з’являються там, де їх ніколи не було. Швидкому поширенню захворювання, яке зараз є ендемічним у понад 130 країнах, сприяють також погана вода, недотримання правил санітарії та гігієни, міжнародні подорожі.

«Швидке поширення лихоманки Денге та інших арбовірусних захворювань в останні роки є тривожною тенденцією, яка вимагає скоординованої відповіді», — сказав у заяві голова ВООЗ Тедрос Адханом Гебрейесус.

Агентство охорони здоров’я ООН повідомило, що з 2021 року кількість зареєстрованих випадків лихоманки Денге щорічно збільшується приблизно вдвічі. Лише за перші вісім місяців 2024 року було зареєстровано понад 12,3 мільйона хворих та понад 7900 смертей. Нагадаємо, що за весь 2023 рік було зафіксовано 6,5 мільйона інфікованих.

Лихоманка Денге — це вірусне захворювання, яке передається через укуси інфікованих комарів, найчастіше виду Aedes aegypti. Хвороба поширена у тропічних та субтропічних регіонах світу, включаючи Південно-Східну Азію, Африку, Латинську Америку та острови Тихого океану.

Вірус Денге має чотири основні серотипи: DENV-1, DENV-2, DENV-3, і DENV-4. Після потрапляння в організм людини вірус починає розмножуватися. Інкубаційний період триває від 4 до 10 днів. Людина не може передавати вірус іншим людям, лише – комарам, які п’ють кров.

Лихоманка Денге починається із симптомів, схожих на грип. Людина скаржиться на:

  • високу температуру,
  • сильні головні болі,
  • біль в очах, м’язах, суглобах і кістках.

Через це її часто називають кістковою лихоманкою. Через деякий час тіло вкриває висип.  В тяжких випадках можуть виникати внутрішні кровотечі та органна недостатність.

Специфічного антивірусного лікування не існує. Терапія направлена на полегшення симптомів: застосовуються знеболюючі засоби, забезпечується достатня кількість рідини та ведеться спостереження за станом пацієнта. При наявності ускладнень і відсутності медичної допомоги смертність від захворювання може складати 40%.

Для запобігання поширенню хвороби важливо уникати укусів комарів — носити захисний одяг, використовувати репеленти та уникати стоячої води, де комарі можуть розмножуватись.

План ВООЗ спрямований на сприяння скоординованій глобальній відповіді: нагляду за хворобами, лабораторні заходи, боротьбу з переносниками, дослідження, розробки вдосконалених методів лікування та ефективних вакцин. На реалізацію запланованого протягом наступного року потрібно 55 мільйонів доларів.

«Цей план є дорожньою картою, яка покликана змінити ситуацію з цією хворобою та іншими арбовірусними інфекціями, захистити вразливі групи населення та прокласти шлях до здорового майбутнього», – сказав Тедрос.

Автор: Ольга Михайлова

Зараз обговорюють

Читайте також