Лікарі розповіли, чи можна зігріватись у холод спиртним

Під кінець осені в Запоріжжя прийшли холоди. Найближчими днями синоптики обіцяють нам сирість, посилення вітру та нічні приморозки. Щоб пережити таку погоду, дехто поповнює свої запаси спиртним. У народі кажуть, що чарочка горілки, коньяку або рому зігріває та «розганяє» кров. Але дуже багато людей не розуміють, що міцний алкоголь під час сильних морозів може призвести до фатальних наслідків.

Чому пити спиртне у холод небезпечно

Так, перша дія спиртного — розширення судин та покращення кровообігу, що дає відчуття тепла. Але, по-перше, здебільшого розширюються судини шкіри, а це прискорює віддачу тепла назовні. Тобто людині жарко, вона розстібає одяг, а в цей час її внутрішні органи мерзнуть. По-друге, після недовгого розширення судин йде їх різке звуження. Ця реакція допомагає організму акумулювати тепло, що залишилось. Але вона зменшує чутливість шкіри та підвищує ризик обмороження.

При значному перехолоджені до захисту організму підключається кора великих півкуль мозку та гіпоталамус. Для вироблення додаткової енергії вони надсилають наказ запустити мимовільне скорочення м’язів. Тіло починає тремтіти, і разом з цим в ньому починає вироблятися тепло, яке йде на обігрів. Але це відбувається у тверезої людини. Алкоголь негативним чином діє на мозок. Він пригнічує активність центрів, які відповідають за поведінку, скорочення м’язів та рух. При сп’янінні людина не контролює свої дії, вона має хитку ходу, може впасти, забитись, зламати кінцівку тощо. До всього вона лишається природного захисного механізму від гіпотермії – ознобу. .

Розуміючи дію спиртного на людину, зовсім не дивними виглядають випадки, коли п’яні люди замерзали на смерть при навіть невеликих морозах.  Наприклад, минулої неділі при зниженні температури до -2 градусів в Одесі знайшли 7 трупів безхатченків. Вони померли через переохолодження. Ніколи не пийте спиртне у мороз, якщо перебуваєте надворі. Це небезпечно.

Коли спиртне допомагає зігрітись

Попри все, що ми сказали вище, алкоголь може допомогти зігрітися у випадках сильного переохолодження. Щоб зняти спазм судин, пришвидшити надходження крові до мозку, легень та серця достатньо дати жінці 30-50 грам міцного алкоголю. Для вивода з шокового стану чоловіка, можна збільшити дозу до 40-60 грам. Але після цього людину треба забезпечити теплом зовні.

Тобто, якщо ви дуже змерзли на вулиці, для зігрівання можна випити 50 грамів міцного спиртного, але лише в тому разі, якщо наступні 3-4 години ви проведете у приміщенні. До речі, найкраще пити коньяк або ром, бо вони розширюють судини на трохи довший час, ніж горілка.

 

Автор: Ольга Михайлова

Зараз обговорюють

Читайте також