Зимова втома чи гіпотиреоз: як відрізнити симптоми
З настанням холодної пори року багато людей відчувають постійну втому, сонливість і зниження енергії. Однак ці ознаки можуть бути не лише наслідком коротких днів та браку сонячного світла, а й сигналами про проблеми з щитоподібною залозою, зокрема — розвитком гіпотиреозу.
Зміст:
Коротко про хворобу
Гіпотиреоз — це стан, при якому щитоподібна залоза виробляє недостатню кількість гормонів, що регулюють обмін речовин. Його симптоми часто схожі на звичайну зимову втому, що супроводжується слабкістю, апатією, підвищеною чутливістю до холоду, сухістю шкіри та набором ваги. Але якщо ви помічаєте, що ці прояви не зникають навіть після якісного відпочинку, варто звернутися до лікаря. Про наявність гіпотиреозу також свідчать й супутні симптоми: випадіння волосся, набряки, постійне відчуття холоду.
Якщо хвороба залишається невиявленою або не лікується належним чином, вона може спричинити низку ускладнень, що суттєво впливають на якість життя. Це можуть бути:
- підвищення рівня холестерину в крові, збільшення ризику розвитку атеросклерозу, інфаркту та інсульту;
- брадикардія (уповільнене серцебиття) або серцева недостатність;
- мікседема (тяжка форма гіпотиреозу), що характеризується сильними набряками тканин, уповільненням розумових процесів, порушенням дихання та серцевої діяльності;
- порушення менструального циклу, зниження фертильності, підвищення ризику викиднів або передчасних пологів;
- вроджені патології та затримка розумового розвитку дитини у череві матері;
- депресивний настрій, втрата мотивації, зниження концентрації та пам’яті;
- нейродегенеративні розлади;
- збільшення ваги та ожиріння;
- закрепи, здуття, уповільнення моторики кишківника;
- зниження імунітету;
- м’язова слабкість, біль в суглобах, остеопороз тощо.
Методи діагностики
Основним методом діагностики, який дозволяє оцінити рівень гормонів і визначити ступінь порушення роботи щитоподібної залози, є аналізи на:
- ТТГ (тиреотропний гормон). Підвищений рівень ТТГ свідчить про первинний гіпотиреоз, коли щитоподібна залоза не виробляє достатньо гормонів, а гіпофіз намагається стимулювати її роботу. Знижений або нормальний рівень ТТГ при низьких рівнях Т3 і Т4 може свідчити про вторинний гіпотиреоз.
- Т4 (вільний тироксин). Знижений рівень цього гормону підтверджує гіпотиреоз і відображає недостатню функцію щитоподібної залози.
- Т3 (вільний трийодтиронін). Найчастіше на ранніх стадіях хвороби залишається в нормі, тому в діагностиці використовується як додатковий фактор.
При потребі лікар може призначити УЗД чи інші інструментальні обстеження щитоподібної залози.
Гіпотиреоз – це не просто втома чи збільшення ваги, а серйозне захворювання, яке потребує уваги та лікування. Вчасна діагностика та правильна терапія допоможуть уникнути небезпечних ускладнень і збережуть здоров’я.