Значний прорив у лікуванні діабету 1 типу
Дослідники з Упсальського університету досягли значного прогресу в лікуванні діабету 1 типу. Вони провели успішну пересадку клітин, які виробляють інсулін, від донора до людини з діабетом — і все це без використання імуносупресивних препаратів. Унікальність цього дослідження в тому, що вчені перед трансплантацією зробили генетичні модифікації інсулін-продукуючих клітин, що зробило їх непомітними для імунної системи. Це перший випадок, коли пересаджені клітини прижилися й почали функціонувати без пригнічення імунітету.
За останні сто років лікування діабету 1 типу базувалося на інсуліні.
«Ми досягли багато чого: відкрили інсулін швидкої та тривалої дії й навіть інсулінові помпи з сенсорним управлінням. Але вилікувати хворобу ми не могли. Тепер ми маємо надію на справжні ліки», — каже професор клітинної біології Упсальського університету Пер-Ола Карлссон.
Результати поки обнадійливі, і команда вже планує наступний крок — створення інсулінових клітин зі стовбурових клітин. У майбутньому це може стати готовим фармацевтичним продуктом, доступним для багатьох людей із діабетом 1 типу. Дослідники сподіваються, що їхня робота відкриває двері до справжнього лікування цієї хвороби.