Печінка – це один із головних органів нашого тіла. Вона фільтрує кров, очищає організм від токсинів, регулює рівень жирів і вуглеводів. Проте нездорове харчування, малорухливість, стреси значно погіршують її роботу й провокують розвиток багатьох захворювань, у тому числі — жирову хворобу печінки (стеатоз, або жировий гепатоз) — стан, при якому гепатоцити накопичують зайвий жир. Стеатоз довгий час може протікати безсимптомно, без своєчасного лікування він призводить до дуже тяжких наслідків.
Розберімося, як розпізнати хворобу на ранніх стадіях, і що варто змінити у своєму житті, щоб запобігти ускладненням?
Зміст:
У нормі в печінці має бути до 5% жиру. Стеатоз починається, коли в організм надходить більше жирів, ніж здатна переробити та вивести печінка. Це є наслідком:
Треба мати на увазі, що при надмірному споживанні вуглеводів і цукру печінка перетворює їх на жири. Надлишки жирних кислот накопичується в клітинах печінки (гепатоцитах). Це призводить до збільшення розмірів гепатоцитів та порушення їх функцій. Через деякий час жир в таких клітинах може почати окислюватись, що викликає запалення та руйнування печінкових клітин. Якщо запальний процес триває довго, на місці пошкоджених клітин формується рубцева тканина. Печінка вже не здатна повністю виконувати свої детоксикацій ні функції, а при подальшому прогресуванні хвороба переходить у цироз та печінкову недостатність. При цьому значно підвищується ризик раку.
Розрізняють два типи захворювання:
На ранніх стадіях жировий гепатоз не викликає болю чи дискомфорту, тому люди навіть не здогадуються про проблему. Але з часом можуть з’явитися неприємні відчуття.
Симптоми, які не варто ігнорувати:
Якщо не звертати увагу на ці сигнали, стеатоз с часом прогресує в гепатит, фіброз і цироз, що є небезпечним для життя.
Так, стеатоз, виявлений на ранніх стадіях, можна повністю вилікувати без медикаментів. Все що потрібно зробити – змінити спосіб життя! По-перше, треба налагодити збалансоване харчування та прибрати з раціону жирну їжу (ковбаси, смажене, фаст-фуд), солодощі та вироби з борошна (печиво, білий хліб), газовані напої, соки з цукром, алкоголь у будь-яких кількостях.
При цьому збагатіть раціон:
Для кращого очищування організму від токсинів пийте не менше 1,5-2 літри води на день.
По-друге, особливу увагу приділіть збільшенню фізичної активності. Ходіть хоча б 30-40 хвилин щодня, займіться плаванням, йогою чи силовими тренуваннями. Спалювання зайвих калорій – це прямий шлях до відновлення здоров’я печінки!
По-третє, при наявності зайвої ваги схудніть хоча б на 5% від маси тіла. Обов’язково контролюйте рівень цукру і холестерину.
Якщо жировий гепатоз ускладнюється гепатитом або фіброзом, лікар призначає:
Але навіть найкращі ліки не принесуть потрібного ефекту, якщо хворий не змінить харчові звички й спосіб життя! Жирова хвороба печінки – не вирок. Треба тільки прикласти частку своїх зусиль.