Корисні статті

Небезпечні симптоми, які можуть вказувати на хвороби нирок

Нирки — це справжні «фільтри», які щосекундно пропускають через себе кров та очищують її від токсинів, регулюють баланс води і мінералів, контролюють артеріальний тиск (АТ) і навіть беруть участь у виробленні гормонів. Збій роботи цих органів веде до дуже серйозних наслідків. На жаль хвороби нирок часто розвиваються безсимптомно, і людина може роками не здогадуватися про наявність проблеми. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, захворювання цих органів входять до десятки найпоширеніших причин смерті у світі. Тому важливо не пропустити перші симптоми можливих порушень.

Набряки

Одна із найперших ознак проблем — набряки. Вони з’являються на обличчі, навколо очей, а також на ногах і щиколотках. Найчастіше — вранці.

До їх розвитку призводять зниження рівня альбуміну в крові, затримка натрію та води через порушення роботи ниркових канальців та гіпертонія, яка збільшує проникну здатність капілярів.

Найсильніші набряки виникають при таких захворюваннях, як:

  • Нефротичний синдром — супроводжується значною втратою білка через сечу.
  • Гострий та хронічний гломерулонефрит — викликає запальні процеси в ниркових клубочках та порушує фільтрацію рідини.
  • Хронічна ниркова недостатність (ХНН) — у пізніх стадіях накопичення рідини в організмі веде до генералізованих набряків, у тому числі легеневого та черевного випоту.

Ніколи не ігноруйте цей симптом.

Зміни в сечовипусканні

Порушення мочеспускання — одна з ознак ниркових хвороб

Проблеми з сечею — один з головних симптомів порушень роботи нирок

Приводом до негайного звернення до лікаря повинні стати:

  • часті позиви до сечовипускання (особливо вночі);
  • зменшення або збільшення кількості сечі без змін у споживанні рідини,
  • зміна кольору (як занадто темна, так і занадто світла),
  • поява різних домішок (крові, білка), коли сеча піниться або виглядає мутною.

Причини таких змін різноманітні. При ХНН  та інших ураженнях нирки втрачають здатність концентрувати сечу, через що виникають часті позови в туалет. Гломерулонефрит, пієлонефрит та інші запалення викликають появу в сечі крові або білка. Сечокам’яна хвороба провокує біль та наявність домішок. Діабетична нефропатія та нефросклероз сприяють виходу в сечу альбуміну та  епітеліальних циліндрів.

Для точного діагнозу та контролю стану пацієнта важливо регулярно проводити аналізи сечі та визначати рівень альбуміну, креатиніну та інші маркери.

Біль у попереку, постійна втома, інші симптоми інтоксикації

Біль у попереку — це класичний симптом патологій. Нирки розташовані в поперековій області, і коли вони уражені, біль може віддавати саме в цю частину тіла. Причиною сильного болю зазвичай стають або запалення (пієлонефрит), або блокування сечовивідних шляхів каменем. При загостренні нирковокам’яної хвороби біль дуже сильний, схожий на кольки. При хронічних захворюваннях (наприклад, діабетичній нефропатії чи гломерулонефриті) він менш виражений, але теж відчутний.

Нирки виконують багато життєво важливих функцій, одна з яких — продукція еритропоетину — гормону, що стимулює вироблення червоних кров’яних клітин у кістковому мозку. При хронічних процесах рівень цього гормону може знижуватися, що призводить до анемії. Анемія і собі викликає відчуття втоми, слабкості, запаморочення.

У випадку ХНН губиться здатність ефективно видаляти продукти життєдіяльності органів та тканин. Токсини (у тому числі азотисті продукти) накопичуються в крові. Слабкість, зниження апетиту, нудота, біль у м’язах і суглобах, відчуття втоми, присмак металу у роті та неприємний запах дихання — одні з прояв інтоксикації організму.

Високий АТ

Високий тиск може бути симптомом проблем з нирками

Високий тиск — ще один симптом, який не можна ігнорувати.

Нирки відіграють ключову роль у регуляції артеріального тиску. Розвитку хвороби сприяє кілька механізмів:

  1. Активація ренін-ангіотензин-альдостеронової системи. При ураженні ниркових тканин (наприклад, при ХНН, гломерулонефриті, стенозі артерій) зменшується кровопостачання. Це сприймається мозком як гіпотензія. У відповідь він стимулює секрецію реніну, який запускає ланцюг реакцій утворення ангіотензину II.  Він звужує судини (підвищує судинний опір) та стимулює викид альдостерону, що спричиняє затримку натрію та води й підвищення АТ.
  2. Збільшенняоб’єму крові та серцевого викиду — результат зниження швидкості клубочкової фільтрації.
  3. Порушення функцій судин та ендотелію. Ниркова дисфункція знижує синтез оксиду азоту та простацикліну — факторів, що відповідають за розширення судин. При цьому відбувається гіперсекреція  ендотеліну-1 та ангіотензину II — речовин, відповідальних за звуження судин. Через це судини залишаються постійно звуженими.
  4. Підвищена активація симпатичних нервів, які викликають зменшення просвіту судин та збільшення серцевого викиду. До всього симпатична гіперактивність додатково прискорює утворення реніну, що ще більше підвищує активність РААС.

Все це створює замкнене коло гіпертензії, коли підвищений тиск ще більше пошкоджує ниркові тканини.

Спазми та судоми м’язів

Один із симптомів хвороб нирок — судоми. Уражені органи можуть втрачати здатність ефективно регулювати рівень життєво необхідних елементів в крові. Внаслідок цього виникають як їхній дефіцит, так і надлишок, що впливає на роботу м’язів і нервової системи. Баланс мікроелементів при ниркових захворюваннях також буває зумовленим прийомом діуретиків та інших медикаментів, порушенням всмоктування кишківника, метаболічним ацидозом та зниженням рівня альдостерону.

Основними причинами появи судом є:

  1. Дефіцит кальцію та вітаміну D. Нирки беруть участь у перетворенні вітаміну D у його активну форму, необхідну для засвоєння кальцію. При порушенні роботи органів розвивається гіпокальціємія, яка й викликає судоми.
  2. Накопичення фосфатів у крові, через зниження фільтраційної здатності.
  3. Дефіцит калію та магнію, які необхідні для нормального скорочення м’язів.
  4. Накопичення токсинів, які негативно впливають на нервову та м’язові системи.

Судоми найчастіше з’являються в нічний час і бувають досить болючими.

Якщо у вас є один або декілька з перерахованих симптомів, зверніться до сімейного лікаря, лікаря-нефролога або уролога. Скоріш за все вам потрібно буде здати аналіз крові на креатинін, сечовину, електроліти та аналіз сечі на наявність білка, еритроцитів, лейкоцитів. Інформативним будуть й результати УЗД.

Будьте уважні до себе – нирки цього заслуговують!

Автор: Ольга Михайлова