Корисні статті

Рак молочної залози: причини, симптоми, стадії

Рак молочної залози – одна з найбільш поширених онкологічних хвороб у жінок. Без своєчасної діагностики та лікування вона може призвести до передчасної смерті. Для запобігання хвороби та підвищення шансів на успішне одужання важливо знати основні причини, симптоми раку грудей та розуміти стадії його розвитку.

Причини

Хоча точні причини виникнення захворювання до кінця не з’ясовані, існує низка факторів, які підвищують ризик його розвитку.

Генетичні фактори

До них відносяться:

  1. Спадковість. Близько 5-10% випадків пов’язані з наявністю спадкових мутацій в генах BRCA1 і BRCA2. Також спадковий ризик підвищується, якщо в родині були випадки раку молочної залози, особливо у близьких родичів (мати, сестра, бабуся).
  2. Спонтанні генетичні мутації. Вони порушують нормальний процес росту та розмноження клітин, що провокує появу злоякісних утворень.

Гормональні фактори

Головну роль відіграють:

  1. Вплив естрогену та прогестерону. Жінки, у яких менструації почалися рано (до 12 років) або які пізно увійшли в менопаузу (після 55 років), мають триваліший вплив естрогену та, відповідно, підвищений ризик захворіти на онкологію.
  2. Тривала замісна гормональна терапія. Особливо — з застосуванням комбінованих препаратів, що містять як естроген, так і прогестерон.
  3. Тривалий прийом оральних контрацептивів. Єдиної думки по цьому питанню у вчених немає, але є декілька досліджень, які відносять тривале прийняття таких препаратів до списку ризиків розвитку онкології. Однак ризик зменшується після припинення прийому гормональних контрацептивів. .

Репродуктивні фактори

Найголовніші серед цих причин:

  1. Пізні пологи чи їх відсутність. Справа в тому, що під час вагітності рівень гормонів змінюється, і чим раніше жінка народжує, тим менше впливу гормонів на молочні залози.
  2. Годування грудьми. Кожен рік грудного вигодовування зменшує ризик на кілька відсотків, бо в цей період знижується рівень гормонів, що стимулюють ріст клітин молочної залози.

Вік, екологія та поведінка

Чим старша жінка, тим вищий ризик онкології. Більшість випадків діагностується у жінок після 50 років, особливо після настання менопаузи.

Серед екологічних та поведінкових факторів:

  • Надмірна вага та ожиріння.
  • Вживання алкоголю.
  • Малорухливий спосіб життя.
  • Радіаційне опромінення

Супутні захворювання

Найчастішими причинами розвитку злоякісних пухлин грудей є:

  1. Доброякісні захворювання молочної залози: атипова гіперплазія тощо.
  2. Цукровий діабет. Особливо — після менопаузи.

Симптоми

Техніка самоогляду

На які симптоми звертати увагу при самоогляді

На ранніх етапах хвороба не викликає жодних болісних чи помітних симптомів. Однак є певні ознаки, які свідчать про можливий розвиток патологічного процесу.

До основних симптомів відносяться:

  1. Поява ущільнення або вузлика в грудях. Вони виявляються при самостійній пальпації чи під час медичного обстеження. Такі новоутворення часто безболісні, але можуть змінювати розмір з часом.
  2. Зміни форми чи розміру грудей. Дуже тривожним дзвіночком є поява нехарактерної асиметрії.
  3. Зміни на шкірі грудей: поява ущільнень, набряків, «апельсинової кірки» (набряк і ямочки), почервонінь, лущень.
  4. Втягнення або зміни соска. Інколи сосок стає пласким чи втягується всередину.
  5. Виділення з соска. Дуже тривожний симптом — поява виділень з домішками крові. В деяких випадках вони супроводжуються болісними відчуттями.
  6. Біль, дискомфорт у грудях чи під пахвами. Хоча вони не є найпоширенішими ознаками раку молочної залози, однак деяких жінок дійсно турбують неприємні відчуття (особливо – при натисканні).
  7. Ущільнення, набряк в пахвових лімфовузлах — одна з важливих ознак прогресування процессу.

Якщо ви помітили будь-які з цих симптомів, негайно зверніться до лікаря.

Стадії раку молочної залози

Стадії раку молочної залози

Стадіі раку грудей

Визначаються на основі розміру пухлини, розповсюдження в лімфатичні вузли та наявності метастазів в інших органах. Встановлення фази допомагає лікарям визначити оптимальний план лікування та прогноз на одужання. Згідно з класифікацією Американського товариства клінічної онкології, виділяють 5 стадій раку грудей. При цьому для їх опису застосовують систему TNM. Вона характеризує:

  • Розмір утворення та онкомаркери — Т (tumor).
  • Наявність в лімфатичних вузлах — N (node).
  • Метастази — M (metastasis).

Нульова стадія (in situ)

Вона також називається неінвазивним раком (карцинома in situ). У цій фазі ракові клітини обмежені внутрішньою частиною молочної протоки або часточок і не поширюються на сусідні тканини. Найпоширенішим типом є дуктальна карцинома in situ (DCIS). Прогноз при лікуванні зазвичай дуже сприятливий.

Перша

Це початкова форма інвазивного раку. Виділяється:

  • 1A — пухлина має розмір до 2 см, змінених клітинок в лімфатичних вузлах немає — T1, N0, M0.
  • 1B — в найближчому лімфатичному вузлі містяться невеликі скупчення ракових клітин (новоутворення до 2 мм), але в молочній залозі вони відсутні, або їх розмір дуже малий — T0, N1, M0 чи T1, N1, M0).

 Друга

Тут також є поділяння на:

  • Стадія 2A — пухлина збільшується до 2 см з поширенням на лімфовузли (T1, N1, M0). Інколи вона понад 2 см, але до 5 см без залучення лімфовузлів (T2, N0, M0). Інколи в самій груді немає новоутворень, але вони є в 1-3 пахвових лімфовузлах (Т0, N1, M0).
  • Стадія 2B — пухлина більша за 2 см, але менша за 5 см з залученням лімфовузлів (T2, N1, M0), або скупчення змінених клітин більше за 5 см без ураження лімфовузлів (T3, N0, M0).

Третя

Третя стадія — більш серйозна. Виділяють:

  • 3A — новоутворення буває будь-якого розміру, але змінені клітини знаходять в 4-9 лімфовузлах (T0/T1/T2/T3; N2; M0). Деколи воно має розмір понад 5 см і залучає до трьох лімфатичних вузлів (T3, N1, M0).
  • 3B — новоутворення вже переходить на стінки грудини, шкіру, діафрагму. Воно викликає набряк чи виразки, а також присутнє в від 0 до 9 лімфатичних вузлах (T4; N0/N1/ N2; M0).
  • 3C — ракові клітинки розносяться в 10+ лімфатичних вузлів — як під пахвами, так і в ділянці ключиці (Т1-4, N3, M0).

Четверта (метастатичний рак)

Це найсерйозніша форма, при якій рак переходить на інші органи: легені, печінку, кістки, мозок (T1-4, N1-4, M1). Хоча вона лікується найважче, завдяки сучасним методам терапії можна значно покращити якість життя пацієнток, продовжити їх життя.

Знання симптомів та стадій раку молочної залози допомагає вчасно розпізнати захворювання і звернутися за медичною допомогою на ранніх етапах. Рання діагностика дає кращі шанси на успішне лікування та покращення якості життя. Для своєчасного виявлення проблеми ключову роль відіграють регулярні огляди у лікаря та самообстеження.

Автор: Ольга Михайлова