1 грудня, у всьому світі відзначають День боротьби зі СНІДом
Сьогодні, 1 грудня, у всьому світі відзначають День боротьби зі СНІДом. Цього дня у різних країнах відбуваються різноманітні акції, присвячені боротьбі з цією страшною хворобою. Не перший рік подібні акції відбуваються і у Запоріжжі.
Акція «Протестовані = ЗагАРТовані» пройшла сьогодні біля стели на проспекті Металургів. Тут можна було безкоштовно зробити швидке тестування на ВІЛ у мобільній лабораторії, яка розміщувалася у мікроавтобусі. А також отримати консультацію спеціалістів. Організатором акції стала Благодійна організація «100% життя».
Станом на 1 жовтня 2021 р. у Запорізькій області — 4,7 тис. ВІЛ-позитивних осіб та 1,7 тис. хворих на СНІД, які перебувають на обліку в закладах охорони здоров’я.
У Запорізькій області за січень – жовтень 2021 року зареєстровано:
374 випадки ВІЛ-інфекції (22,3 на 100 тис. населення),
77 випадків СНІДу (4,6 на 100 тис. населення)
63 випадки смерті від СНІДу (3,8 на 100 тис. населення)
За оцінками ВООЗ, до кінця 2020 року майже 38 млн людей у світі живуть із підтвердженим діагнозом ВІЛ. В Україні їхня кількість перевищує 250 тисяч. Понад 4 тисячі українців мають синдром набутого імунодефіциту (СНІД).
За січень — жовтень 2021 року в Україні офіційно зареєстровано 12,6 тис. випадків ВІЛ-інфекції, 3,5 тис. випадків СНІДу та 1,6 тис. випадків смерті, спричинені СНІДом, серед громадян України та 28 випадків ВІЛ-інфекції серед іноземців .
ВІЛ вражає імунну систему та знижує опірність організму перед багатьма інфекціями, а також деякими типами раку. Це — хронічне захворювання, подібно до багатьох інших, його можна контролювати, з ним можна жити повноцінним життям: створювати сім’ю, народжувати дітей, займатися спортом, будувати кар’єру, старіти і виходити на пенсію — так само, як і без ВІЛ.
Єдина умова – людина з ВІЛ має перебувати під наглядом лікаря та постійно отримувати лікування – антиретровірусну терапію (АРТ). Антиретровірусна терапія в Україні безкоштовна, безпечна та якісна. АРТ-ліки необхідно приймати щодня протягом усього життя. Наразі їх отримують близько 130 тис. українців.
АРТ-препарати ефективно контролюють ВІЛ. Завдяки їм неможливо вилікувати ВІЛ та повністю вивести його з організму, проте регулярне застосування такої терапії пригнічує вірус. Його кількість у крові стає настільки мізерною, що він не проявляється в аналізі крові. Якщо такий рівень зберігається протягом шести місяців, то від людини із ВІЛ практично неможливо інфікуватися навіть статевим шляхом. Це принцип «U = U» або «Н = Н»: «undetectable = untransmittable», що в перекладі з англійської означає «не визначається = не передається».
Однак навіть після досягнення цього стану припиняти терапію категорично не можна – без щоденного пригнічення ліками вірус знову почне розмножуватися в організмі людини і набуде стійкості до препаратів попередньої схеми лікування.
Важливо також своєчасно виявляти ВІЛ. Швидкий тест можна безкоштовно зробити у сімейного лікаря, кабінетах інфекційних захворювань, кабінетах «Довіра», в центрах СНІДу і т.д. Це безболісно, потребує лише краплі крові та 15 хв. часу.