В Україні зростає кількість хворих на інсульт: хто винен і що робити
Війна вбиває не лише кулями, снарядами та ракетами. Вона забирає життя та здоров’я стресами, тривогами та перевтомою. Як повідомив глава Міністерства охорони здоров’я Віктор Ляшко, в Україні у 2023 році кількість людей, які перенесли інсульт, зросла на 16%. До того, крововилив у мозок стали виявляти у молодих людей. Загалом за останні 1,5 року інсульти помолодшали на 10-15 років.
МОЗ разом із Національною службою здоров’я проаналізували роботу 229 лікарень, які мають право надавати послуги по пакету «Медична допомога при гострому мозковому інсульті». Попри постійну роботу з розширення мережі спеціалізованих медустанов та оснащення їх усім необхідним для результативної роботи, були виявлені проблеми. Одні з них — неефективний менеджмент в окремих лікарнях та неможливість звільнити недбайливих керівників через те, що медичний заклад перебуває у комунальній власності. Проте Віктор Ляшко має намір звернутися до голів обласних рад із пропозицією зняти з посади деяких директорів комунальних некомерційних підприємств.
Одне з важливих завдань МОЗ на сьогодні — оптимізувати маршрути пацієнтів із гострим порушенням мозкового кровообігу. Це дозволить не втрачати дорогоцінний час і знизити летальність при ішемічному та геморагічному інсульті.
Особливий акцент міністр зробив на необхідності своєчасної діагностики захворювання та ендоваскулярних втручань. Нагадав він також головлікарям лікарень та про обов’язкову наявність необхідних тромболітичних засобів. Серед озвучених доручень – покращення поінформованості пацієнтів про можливість реабілітації після лікування порушень мозкового кровообігу.