Малорухливий спосіб життя в дитинстві сприяє передчасному пошкодженню судин
Дослідження, проведене у співпраці науковців університетів Оксфорда, Брістоля, Ексетера та Східної Фінляндії, показує, що тривалий сидячий спосіб життя дитини призводить до погіршення жорсткості артерій, що підвищує ризик передчасного пошкодження судин. Щоб цього не сталось, треба забезпечити дитині хоча б невелику фізичну активність. Результати дослідження були опубліковані в Acta Physiologica .
Це найбільше і найтриваліше у світі дослідження зв’язку рухової поведінки та жорсткості артеріальних судин. Для оцінки були задіяні дані дітей, які в 90-х роках проходили тести в Брістольському університеті. У дослідженні взяли участь 1339 дітей та підлітків віком від 11 до 24 років. Вони носили акселерометри на талії, їм періодично до досягнення 24 років вимірювали артеріальну жорсткість, рівень глюкози, інсуліну, холестерину ліпопротеїнів високої щільності, холестерину ліпопротеїнів низької щільності, тригліцеридів і високочутливого С-реактивного білка. При огляді вимірювали артеріальний тиск, частоту серцевих скорочень, дізнавалися про статус куріння, соціально-економічний статус та сімейну історію серцево-судинних захворювань.
Жорсткість артерій визначається за каротидно-стегновою швидкістю пульсової хвилі. Протягом 13-річного спостереження збільшення сидячого часу з 6 до 9 годин на день прискорило цю швидкість на 10%, за оцінками, один із тисячі підлітків мав серйозне пошкодження судин.
З іншого боку, фізичні навантаження невеликої інтенсивності (повільна ходьба, розтяжка) впродовж щонайменше 3 години на день зменшували жорсткість артерій і пошкодження судин. Помірна фізична активність (діяльність, еквівалентна за інтенсивністю швидкій ходьбі або їзді на велосипеді) та інтенсивні навантаження (біг підтюпцем, аеробні танці або їзда на велосипеді в гору) не зменшувала, а навіть трохи посилювала жорсткість артерій, але це збільшення було принаймні в три рази меншим, ніж викликане малорухливістю.
«Наші нещодавні дослідження, здається, підкреслюють, що сидячий спосіб життя в дитинстві є більш небезпечним для здоров’я, ніж вважалося раніше», — каже Ендрю Агбає, лікар і доцент кафедри клінічної епідеміології та здоров’я дітей в Університеті Східної Фінляндії.
Сидячий спосіб життя є основною причиною розвитку ожиріння, підвищення рівня ліпідів, збільшення запалення та жорсткість артерій . З цими проміжними факторами ризику та реальними захворюваннями можна боротися, даючи дітям хоча б 3-4 години в день фізичних навантажень невеликої інтенсивності.