Україна у 2025 році планує інвестувати в медицину 217 млрд грн: на які програми підуть гроші
Кабінет Міністрів України ухвалив проєкт державного бюджету на 2025 рік, в якому особливу увагу надано медичній сфері. Уряд пропонує Верховній раді направити на розвиток охорони здоров’я та медичних послуг понад 217 мільярдів гривень, що є значним кроком у підтримці якості медичної допомоги. Основна частина коштів – 175,5 мільярда гривень – буде спрямована на Програму медичних гарантій, яка забезпечує фінансування надання послуг через Національну службу здоров’я України (НСЗУ). Ці кошти забезпечать стабільне функціонування лікарень та розширення доступу до спеціалізованих медичних послуг, включаючи допомогу в умовах стаціонару та амбулаторно.
Іншими пріоритетними напрямками фінансування стануть:
- Первинна медична допомога – 25,7 млрд грн, які забезпечать фінансування сімейної медицини та первинної ланки надання медичних послуг, що є важливим для профілактики захворювань та ранньої діагностики.
- Централізовані закупівлі ліків і медичних виробів — 11,8 млрд грн — на 1,8 млрд грн більше, ніж у 2024 році. Це дозволяє розширити безкоштовний доступ до ліків для лікування онкологічних, серцево-судинних, вірусних захворювань, оперативних втручань. Вперше хочуть профінансувати закупівлю медичних засобів та ліків для людей, які мають потребу в інтенсивній терапії з застосуванням антибіотиків, діалізу, екстракорпоральної оксигенації тощо.
- Програма «Доступні ліки», яка включає реімбурсацію ліків, зокрема сучасних препаратів для дітей, розширеного переліку лікарських засобів для пацієнтів з хронічними захворюваннями. Загалом на цю програму планують потратити 6,6 млрд грн. Це на 500 млн грн більше, ніж було виділено в цьому році.
Також на 2025 рік заплановано:
- Додаткові 378 млн грн — для служб крові.
- 750 млн грн — на зубопротезування та лікування зубів для ветеранів.
- 190 млн грн на послуги по забору та збереженню статевих клітин військових та інших осіб.
- 160 млн грн — на придбання житла медпрацівникам, які переїхали працювати у сільській місцевості.
- 1,25 млрд грн — на стаціонарну реабілітаційну допомогу.
- 520 млн грн — на університетські лікарні.
- 450 млн грн — на модернізацію інфраструктури медичних закладів спроможної мережі.
- 700+ млн грн — на будівництво, оновлення та оснащення ключових лікарень.
- 950 млн грн — на діагностику й лікування онкозахворювань.
- 360 млн грн — на підтримку материнства та дитинства та психіатричних стаціонарів.
На підтримку системи громадського здоров’я та боротьбу з епідеміями виділено 4,4 млрд грн,