Науковці створили МРТ-сканер, що дозволяє бачити мозок з точністю до мікрона

Група науковців, що працює за часткової підтримки Національних інститутів охорони здоров’я (NIH) США, повідомляє про розробку унікального сканера МРТ високої роздільної здатності — Connectome 2.0. Він значно перевершує можливості традиційного МРТ  та дозволяє отримати детальні знімки нервових волокон та клітин мозку з точністю майже до одного мікрона. Доповідь про цю технологію опублікована 8 липня 2025 року в журналі Nature Biomedical Engineering.

На відміну від звичайних сканерів, Connectome 2.0 тісно прилягає до голови та має більше каналів, що забезпечує надзвичайну чіткість зображень та можливість проаналізувати зв’язки між відділами мозку, розмір клітин, діаметр аксонів та інші найдрібніші деталі, які раніше  вивчали лише під час посмертних досліджень або на тваринах.

«Це справжній прорив у візуалізації мозку, який відкриває нові горизонти для розуміння його роботи на клітинному рівні», – сказав Джон Нгай, директор програми BRAIN Initiative при NIH.

Новий сканер закладає основу для створення повної карти електричних схем мозку. Дослідники вже протестували пристрій на здорових добровольцях і виявили відмінності в мікроструктурах окремих людей. Це дає змогу вивчати, як зміни в клітинах і зв’язках впливають на мислення, поведінку та розвиток хвороб.

Нова технологія — важливий крок до картилювання мозку на різних рівнях: від великих зон до найдрібніших клітин. Вона допоможе в розробці точніших методів лікування, адаптуванні терапії до унікальної будови мозку кожної людини при боротьбі з багатьма неврологічними розладами: депресіями, хворобою Альцгеймера, епілепсії тощо. Як показали випробування, сканер повністю безпечний для людини, що робить його застосування перспективним для широкого використання.

 

 

Автор: Ольга Михайлова

Зараз обговорюють

Читайте також