Грибок із гробниці Тутанхамона може допомогти в лікуванні раку
Пам’ятаєте легенди про «прокляття фараона»? У 1922 році, коли археологи відкрили гробницю царя Тутанхамона, кілька людей з експедиції померли при загадкових обставинах. Довгий час їх смерті пов’язували з містикою. Але сучасна наука виявила вірогіднішого винуватця — Aspergillus flavus — плісняву, яка мешкає в ґрунті, гнилий рослинності та зернах, що зберігаються тривалий час.
Токсичний грибок здатний виживати навіть у дуже суворих умовах, зокрема, в герметичних приміщеннях старих гробниць, де може перебувати у стані спокою тисячі років. Вдихання повітря, що містить спори плісняви, спричиняє важкі респіраторні інфекції, особливо у людей з ослабленим імунітетом. Саме цим пояснюють «прокляття» Тутанхамона і смерть кількох учених, які у 1970-х роках увійшли до гробниці Казимира IV у Польщі.
Сьогодні Aspergillus flavus опинився в центрі наукової уваги з зовсім іншої причини. Дослідники з Університету Пенсільванії виявили, що цей гриб виробляє особливі речовини — RiPP-сполуки (рибосомально синтезовані та посттрансляційно модифіковані пептиди), які зупиняють ріст ракових клітин. Ці молекули отримали назву асперигіміцини.
Дослідникам вдалося ізолювати чотири унікальні пептиди, здатні проникати в ракові клітини та блокувати процес поділу.
«Ми виявили, що ці молекули пригнічують утворення мікротрубочок — каркасу клітини, без якого вона не може ділитись», — пояснюють автори дослідження.
Це ще не ліки — попереду багато досліджень і перевірок. Але відкриття дуже перспективне. Якщо все піде за планом, ці грибкові речовини можуть стати основою нових препаратів проти певних видів раку.