Як літнім людям підтримувати здоров’я під час військових дій
Літні люди під час війни — одна з найуразливіших груп населення. Питанням підтримки їх здоров’я мають приділяти багато уваги як самі люди похилого віку, так і їх близькі. Найголовніше завдання при цьому — забезпечення фізичної безпеки. Життя у кожного з нас одне, тому при приближенні лінії фронту рідні мають вмовити стареньку мати, тата, бабусю чи дідуся виїхати в більш безпечне місце. Діяти треба наполегливо, але без зайвого тиску, бо він може спровокувати зворотну реакцію. Якщо виїхати з зони бойових дій не має можливості, потурбуйтеся, щоби ви чи ваші рідні мали місце, де можна переховуватися під час обстрілів.
Критично важливими є:
- Доступ до медичних послуг. Звичайно, краще б було, щоб людина похилого завжди мала можливість викликати швидку, але в крайньому разі в неї має бути інформація про найближчі медичні заклади та волонтерські медичні служби.
- Запас необхідних ліків мінімум на кілька тижнів.
- Постійний зв’язок з сімейним лікарем через телефон або інтернет.
- Регулярне спілкування з рідними та близькими людьми, навіть на відстані. Воно допомагає знизити рівень стресу та тривожності. При необхідності можна звернутися за емоційною підтримкою чи консультацією до психологів чи волонтерів.
- Соціальна активність. В народі кажуть, що в гурті і комар — сила. Якщо це безпечно, збирайтеся на посиденьки, допомагайте сусідам, беріть участь у громадських заходах.
Не треба забувати й про улюблені заняття (читання, рукоділля, садівництво тощо), що допомагають відволіктися від негативних новин. Гарний ефект дає регулярна фізична активність. Вона підтримує м’язову масу, покращує координацію, роботу серцево-судинної системи. Це можуть бути ходьба, плавання, велосипедний спорт, силові тренування з легкими гантелями, вправи з власною вагою, йога тощо.
Приділяйте увагу правильному харчуванню. При потребі не соромтеся отримувати продукти від гуманітарних організацій. Пам’ятайте, що підтримати імунну систему допоможуть овочі та фрукти, м’язи — продукти, багаті білком (м’ясо, риба, бобові), здоров’я кісток — продукти, що містять кальцій та вітамін Д (сири, молоко, кефір, зелень тощо). Уникайте надмірного споживання цукру, солі та жирної їжі.
Запобіганню розвитку деяких захворювань та поширенню інфекцій сприяє дотримання правил особистої гігієни та підтримання чистоти в місці проживання. Щоб уникнути паніки через фейкові новини, отримувати інформацію треба лише з перевірених джерел. На випадок надзвичайної ситуації кожна людина похилого віку має мати план подальших дій, знати контакти екстрених служб та місця евакуації.