Як правильно вибирати та приймати препарати заліза

Залізо приймає участь в створенні еритроцитів, сприяє виробництву енергії, роботі імунної системи та підтримці когнітивних функцій. Низькі показники призводять до появи ряду симптомів: втоми, слабкості, задишки, головного болю, нерегулярному серцебиттю та зниженню концентрації уваги. Дефіцит заліза є поширеним явищем, найчастіше він діагностується у дівчат-підлітків, жінок, вагітних, людей, які багато займаються спортом. Для корекції такого стану потрібно приймати спеціальні препарати.

Доза та форма прийому

Вибір пероральної форми й дози залежить від багатьох факторів. По-перше, дефіцит має бути підтверджений аналізами, і краще, щоб потрібний препарат або БАД порекомендував лікар. По-друге, при виборі обов’язково зверніть увагу на вміст самого заліза. Оптимальною дозою вважається 60–120 мг елементарного заліза. Якщо кількість менше, то добавка не буде ефективною, якщо більше, у людини може з’явитися діарея, спазми, біль у шлунку, інші прояви отруєння.

Найпоширенішими добавками є солі заліза:

  • сульфат (~20% елементарного заліза) — найпоширеніша форма, але вона часто дає побічні наслідки;
  • глюконат (~12%) — краще переноситься, ніж сульфат;
  • фумарат (~33%) — має високу біодоступність;
  • ліпосомальне залізо — вміст елементарного заліза змінюється в залежності від продукту, але часто ці препарати мають вищу біодоступність та підходять тим, хто має проблеми з усмоктуванням або переносимістю традиційних форм.

Залізо входить до складу багатьох полівітамінів, але його там дуже мало — зазвичай менше ніж 20 мг. Такої дози недостатньо для усунення дефіциту.

Усі солі, що були перелічені вище, продаються у вигляді таблеток, капсул, рідких сумішей. Залізо, що міститься в таблетці, засвоюється так само добре, як і те, що міститься в рідких формах. Вибір зазвичай залежить від особистих уподобань. Основна відмінність полягає в тому, що рідкі суміші, як правило, містять менше заліза. І одна й та сама кількість мікроелемента в рідкій формі може обійтися дорожче, ніж в таблетках чи капсулах.

Як правильно приймати

Дослідження показали, що найкраще залізо засвоюється, якщо приймати його вранці натщесерце — за 30-60 хвилин до їжі. Якщо при цьому ви відчуваєте дискомфорт (наприклад, нудоту), можна приймати препарати після або під час їжі, хоча при цьому залізо буде всмоктуватися не все. Для покращення всмоктування можна запивати таблетки чи капсули склянкою апельсинового соку або будь-яким іншим напоєм, який містить вітамін C.

Однак пам’ятайте, що кава, молочні продукти антациди та деякі антибіотики можуть значно погіршити засвоюваність заліза, тому між їх прийомом має бути не менше ніж 2 години.Ні в якому разі не приймайте препарати через деякий час після фізичного навантаження або тренувань. Краще зробіть це перед ними.

Якщо у вас виникли шлунково-кишкові побічні ефекти, проконсультуйтесь з лікарем. Можливо, прийдеться замінити препарат або зменшити його дозу.

Автор: Ольга Михайлова

Зараз обговорюють

Читайте також