Яких змін слід чекати після ліквідації МСЕК

Плани реформування системи проведення медико-соціальної експертизи, яка встановлює інвалідність, виношувались кілька років поспіль. Так, ще 21 квітня 2023 року Віктор Ляшко розповів в ефірі телемарафону про те, що МОЗ України поставило перед собою мету припинити діяльність МСЕК з 1 січня 2025 року. Натомість цієї установи планувалося створити мультидисциплінарні команди реабілітологів, а саму систему оцінки здоров’я та соціальної підтримки перевести в електронний формат.Для впровадження реформ в дію потрібно було змінити до 19 законів і 49 підзаконних актів.

До 1 січня 2025 року лишилось 2 місяці. Розберімося, що чекає нас усіх після цієї дати.

МСЕК дійсно припинить свою діяльність

Чим ближче ставав час Х, тим про більшу кількість корупційних скандалів, пов’язаних з діяльністю МСЕК, взнавала країна.

10 жовтня 2024 р. відбулася зустріч представників МОЗ України з експертами та представниками громадських організацій. На ній був представлений законопроєкт «Про внесення змін до деяких Законів України щодо впровадження оцінювання повсякденного функціонування особи». Він передбачає системні зміни в галузі медичної експертизи та вносить правки до 27 законів та кодексів України. Наразі цей проєкт винесений на громадське обговорення.

Кульмінацією громадського резонансу стало проведення засідання РНБО, на якому було винесено рішення про ліквідацію МСЕК з 1 січня 2025 року, перевірку їх рішень та подальше реформування системи медико-соціальної експертизи. 22 жовтня ця постанова була введена в дію Указом президента України Володимира Зеленського.

При цьому прем’єр-міністр Денис Шмигаль доручив В. Ляшку до 01.11.2024 внести на розгляд уряду всі необхідні законопроєкти та нормативні документи, які потрібні для завершення процесу реформування.

Згідно з наказом міністра охорони здоров’я, з 28 жовтня функції Центральної МСЕК передано Українському державному науково-дослідному інституту медико-соціальних проблем інвалідності.

Що чекає пересічних громадян

Система оцінки інвалідності без МСЕК: що нового

Ключові зміни після ліквідації МСЕК

З 1 січня 2025 встановленням факту втрати працездатності будуть займатися кластерні та надкластерні лікарні. Нагадаємо, що в Запоріжжі такого типу клінік немає. Згідно з постановою КМУ №174, отримати такий статус лікарні зможуть лише через 6 місяців після скасування воєнного стану. Які медичні заклади в зоні, де йдуть бойові дії, замінять МСЕК, поки невідомо. За словами народного депутата Михайла Радуцького, вибір залежатиме від ОВА, причому він має бути погоджений із МОЗ..

Серед значних спрощень для пересічних громадян — можливість отримати направлення на експертизу безпосередньо від сімейного лікаря, без звернення до ЛКК (лікарсько-консультативної комісії). Направлення надається в електронному форматі. Для його видачі мають бути певні умови. Всі діагнози, результати обстежень обов’язково повинні вноситись в електронну систему охорони здоров’я і бути доступними для всіх лікарів.

При цьому МОЗ хоче відмовитися від самого поняття «медико-соціальні експертизи». Оцінка людей буде проводитися по їх здатності працювати. Орієнтиром стане міжнародна класифікація функціонування. При наявності якихось обмежень, приєднаються  Мінсоцполітики, Мінекономіки та Міносвіти. Вони розглянуть, які функції втратила людина і які компенсатори можна їй запропонувати: зміну професії, опанування нової тощо.  Зі слів Ляшко, це дозволить пропонувати не додаткові виплати, а механізми, які повертають людину у соціум.

Як ви розумієте, все це впровадити без цифровізації неможливо. І в Указі президента про припинення дії МСЕК наголошується необхідність створення плану цифровізації процесів. Перехід на електронний формат має унеможливити будь-які маніпулювання результатами медичного огляду.

Особливу увагу цифровізації процесів встановлення інвалідності приділяє Міністерство оборони. Про розробку плану переходу на електронний формат роботи військово-лікарських комісій (ВЛК) міністр цифрової трансформації Михайло Федоров заявляв ще у 2023 році. За його словами, нова модель обстежень має знизити черги та навантаження на поранених військових.  24 жовтня цього року Катерина Черногоренко, заступниця міністра оборони з питань цифровізації, виступаючи перед журналістами, сказала, що її команда уже напрацювала модель цифрової реформи роботи ВЛК, передала її в уряд та почала розробляти проєкт змін законодавчих актів.

Що несе цифровізація військово-лікарьских комісій

Чи стане краще після ліквідації МСЕК? Переваги та недоліки реформи

Новий формат замість МСЕК: розбираємо плюси і мінуси реформи

Завдяки новому функціоналу, військовослужбовці, військовозобов’язані, резервісти можуть звернутися до будь-якої цивільної лікарні, й там отримати необхідний висновок про стан свого здоров’я. Після цього висновок миттєво потрапляє у систему Міноборони і стає доступним ВЛК. Тобто електронна система МОЗ буде в автоматичному режимі «ділитися» даними з системою «Оберіг».

Щоб це стало можливо, законодавці внесуть зміни до статті 24-3 Закону «Основи законодавства України про охорону здоров’я». Сьогодні вона забороняє передавати медичну інформацію щодо пацієнта третім особам.

Переведення документів в електронний формат дозволяє суттєво прискорити процес проходження медичного огляду, дозволить уникнути маніпуляцій з документами та забезпечити чесні результати огляду. Але… Ось завжди є якесь «але». Чи може хтось гарантувати, що медичні дані не будуть викрадені під час кібератаки, в результаті підкупу службовців, які мають доступ до бази, та інших обставин? Хто понесе відповідальність за наслідки витоку інформації, якщо, як у нас це часто буває, обслуговування електронних систем будуть забезпечувати приватні підрядники? Питань багато – відповідей на них поки немає.

Як оскаржити рішення

Необґрунтовані з вашої точки зору рішення МСЕК, можна оскаржити на місцевому рівні. Для цього потрібно написати заяву до комісії, що видавала медичний висновок, та пройти повторну комісію. Якщо вас не задовольняє нове рішення, зверніться  в ДУ «НДІ медико-соціальних проблем інвалідності». Він міститься за адресою:

м. Дніпро, провулок Феодосія Макаревського, 1-А

Контактні дані приймальні інституту:

+38 (098) 702 24 90

e-mail: undimspi@i.ua ukr.derzh.ndimspi@gmail.com

Автор: Ольга Михайлова

Зараз обговорюють

Читайте також