Коли ліки стають безсилими, або Що потрібно знати про загрозу антибіотикорезистентності

З 12 до 18 листопада з ініціативи Всесвітньої організацією охорони здоров’я (ВООЗ) в усьому цивілізованому світі проходить Тиждень обізнаності про антибіотики (World Antibiotic Awareness Week). Його мета — привернення уваги громадськості та медичної спільноти до проблеми поширення інфекцій, стійких до антибіотиків.

Антибіотики — препарати, здатні знищувати або сповільнювати ріст бактерій. Перший антибіотик було відкрито у 1928 році.  За час використання у медицині вони врятували мільйони, якщо не мільярди, людей і допомогли перемогти хвороби, які вважалися раніше невиліковними. Однак, чим більше ми використовуємо антибіотиків, тим більше з’являється інфекцій, які не реагують на антибактеріальну терапію. Чому у мікробів з’являється атибіотикорезистентність, і як протистояти проблемі?

Причини та механізми розвитку резистентності

Як розвивається антибіотикорезистентність

Чому розвивається антибіотикорезистентність

Як би це банально не звучало, але кожен живий організм хоче жити. Бактерії — не виняток. Що сильнішу зброю ми застосовуємо до бактерій, то більше зусиль докладають мікроорганізми для свого порятунку. Звичайно, левова частка мікробів помирає в нерівній боротьбі, але рано чи пізно в популяції знаходяться той, хто зміг вижити. Він або нейтралізував антибіотик, або уникнув його дії. Супергерой, який вижив, починає ділитися і породжує собі подібних. Згодом їхня колонія може стати більше за ту, що була вбита антибіотиком.

Окремі представники з калом, сечею, слиною вийдуть у навколишнє середовище й оселяться в організмі іншої людини. Її теж почнуть лікувати звичними антибіотиками, але вони вже не даватимуть потрібного ефекту.  Лікарям доведеться підвищувати дозування або застосовувати нові, сильніші ліки. Мікроорганізмам нічого не залишиться робити, як шукати нові засоби захисту…

Але резистентність виникає не тільки під час природної боротьби за виживання, а й унаслідок генетичних мутацій. І це ще не все. Мікроби не тільки вчаться захищатися від зовнішніх загроз, а й уміють передавати побратимам набуті захисні властивості шляхом горизонтального перенесення ділянок ДНК, що кодують стійкість до антибіотиків. Так мікроби набувають резистентності до великої кількості антибіотиків. Це ускладнює лікування інфекцій, підвищує ризик ускладнень і появи смертельно небезпечних хвороб.

Заходи профілактики

Профілактика антибіотикорезистентності — це комплекс заходів, спрямованих на запобігання розвитку стійкості бактерій до антибіотиків. Серед ключових аспектів:

  • Точне діагностування інфекцій.
  • Використання антибіотиків тільки за призначенням лікаря.
  • Застосування антибіотиків тільки для лікування захворювань, спричинених бактеріями.
  • Суворе дотримання призначень: дозування, частоти і тривалості прийому.
  • Підвищення суспільної обізнаності про правильне використання антибіотикотерапії.
  • Введення суворих норм і правил застосування антибіотиків у тваринництві.
  • Пошук альтернативних методів лікування.

Антибіотикорезистентність — проблема глобального характеру. Щоб позбутися її, потрібні зусилля кожного з нас.  Інакше в боротьбі за виживання людина може програти мікробам.

Автор: Ольга Михайлова

Зараз обговорюють

Читайте також