Мікропластик може викликати злоякісні зміни у клітинах легень

Нове дослідження, опубліковане в Journal of Hazardous Materials, показало що потрапляння мікропластик у легені може викликати злоякісні зміни в клітинах цього органу та провокувати розвиток раку. Це — перше підтвердження того, що навіть короткочасний контакт здорових клітин легень з частинками полістиролу може викликати пошкодження ДНК та активацію небезпечних для організму механізмів.

Суть наукового експерименту

Дослідники з Медичного університету Відня (MedUni Vienna), зокрема Карін Шельх, Балаж Дьоме та Бюшра Ернгофер, дослідили, як частинки полістирольного мікро- та нанопластику (PS-MNPs) впливають на різні типи клітин легень. Полістирол — це звичайний пластик, з якого виготовляють упаковки для їжі, йогуртів та одноразових стаканів.

Основний висновок: здорові клітини легень активно поглинають найменші частинки мікропластику (0,00025 мм) та викликають в них:

  • пошкодження ДНК;
  • окислювальний стрес;
  • підвищену міграцію клітин;
  • активацію сигнальних шляхів, пов’язаних із ростом і виживанням клітин.

«Особливо тривожним було зниження здатності клітин до відновлення ДНК та активація процесів, що стимулюють ріст», — зазначила керівниця дослідження Карін Шельх.

Також у клітинах запускались антиоксидантні механізми захисту, які вказують на стрес від впливу мікропластику.

Дослідження доводить, що дихальна система — один із головних шляхів проникнення мікропластику в організм, і саме здорові тканини найбільш чутливі до його впливу. Це відкриває нові питання щодо впливу забруднення пластиком на розвиток хронічних захворювання легень та онкологію.

Науковці наголошують: необхідні подальші дослідження довгострокових наслідків, а також міждисциплінарна співпраця екологів та онкологів. Особливу увагу треба приділити зменшенню кількості пластикових продуктів у побуті та виробництві, а також посилення уваги до якості повітря у містах.

Автор: Ольга Михайлова

Зараз обговорюють

Читайте також