Ожиріння в дитячому віці в 2 рази збільшує ризик розвитку розсіяного склерозу
Нове дослідження за участю професора Клода Маркуса, доцента Емілії Хагман та їх колег з Каролінського інституту (Стокгольм, Швеція) показує, що ожиріння в дитинстві сприяє розвитку розсіяного склерозу (РС) у більш старшому віці. Результати дослідження будуть представлені цього року на Європейському конгресі з проблем ожиріння , який відбудеться 12–15 травня у Венеції, Італія.
Вчені вивчили дані 21 661 пацієнтів (54% хлопчиків) віком від 2 до 19 років, зареєстрованих з 1995 по 2020 роки у Шведському реєстрі лікування дитячого ожиріння (BORIS). Середній вік початку лікування ожиріння (зміни поведінки та способу життя) становив 11,4 року. Серед критеріїв відповідності були стать, рік народження та місце проживання. У групу спостереження не включали дітей з вторинним ожирінням (наприклад, викликаним пухлиною головного мозку), генетичними розладами та вже виявленим розсіяним склерозом. Цю групу порівнювали з даними 102 230 дітей загальної популяції.
За особами спостерігали від початку лікування ожиріння (або від 15 років, якщо лікування було розпочато раніше) до діагностики РС, смерті, еміграції або серпня 2023 року, залежно від того, що настане раніше. Для розрахунків автори використовували комп’ютерне та статистичне моделювання.
Середній час спостереження становив 5,6 року. При цьому у 0,13% тих, хто мав ожиріння (64% жінок, 36% чоловіків), розвинувся РС, тоді як ця хвороба була виявлена у 0,06% людей (66% жінок і 34% чоловіків) із загальної групи. Середній вік постановки діагнозу групи з ожирінням становив 23,4 роки, у загальній популяції – 22,8 роки.
Автори кажуть: «Незважаючи на обмежений час спостереження, наші висновки підкреслюють, що ожиріння в дитинстві пов’язане з більш ніж удвічі більшою сприйнятливістю до раннього розвитку розсіяного склерозу. З огляду на те, що дитяче ожиріння зустрічається дуже часто, воно, ймовірно, стає критичним етіологічним фактором поширеності РС.